Zdrowie

Przeziębienie to czy grypa? That is a question!

No i przyszła jesień. Przyniosła nam deszcz, spadające liście, zimne stopy i gile… pod nosem.  Jest szaro i ponuro. To warunki, w których przeziębienie i grypa mają się doskonale. Częściej mamy do czynienia z tym pierwszym, a ta druga jest zdecydowanie bardziej niebezpieczna. Im szybciej odróżnimy grypę od przeziębienia i podejmiemy leczenie – tym lepiej. Na co zwrócić uwagę, by nie dać się chorobie?

Przeziębienie

Przeziębienie to niegroźna infekcja, która najczęściej mija samoistnie po kilku dniachTo infekcja, na którą zapada zdecydowana większość z nas, najczęściej kilka razy w roku (nasze dzieci mogą chorować nawet 2-3 razy w miesiącu!). Natężenie przeziębieniowych przypadków ma miejsce w okresie jesienno – zimowym. Przeziębienie jest wywoływane prze niepozorne rynowirusy i najczęściej nie wymaga żadnego konkretnego leczenia. Ważne jest jednak wspieranie odporności organizmu w tych dniach, wygrzanie się (idealnymi rozgrzewaczami są: ciepła kąpiel, ciepła piżama i dzień spędzony pod kocem lub kołdrą, gorący rosół i herbata z cytryną i malinami) oraz sięganie po różnego rodzaju metody pozwalające na rozrzedzenie wydzieliny zalegającej nam w górnych drogach oddechowych (przegląd przykładowych środków, które mogą nas wesprzeć w walce z przeziębieniem znajdziemy m.in. tutuaj: https://www.vicks.pl/pl-pl/przegladaj-produkty-vicks). Przeziębienie zaczyna się najczęściej od niewielkiego kataru i uczucia drapania w gardle, po 1-2 dniach pojawia się kaszel, mamy zatkany nos, lekki stan podgorączkowy oraz czujemy się osłabieni i zmęczeni. Objawy zaostrzają się w 3-4 dniu, po czym następuje powolna poprawa.

Grypa

Szczepionki na grypę są co roku aktualizowane - zaleca się więc powtarzać szczepienie co rokuTo wirusowa choroba, która ma zdecydowanie gwałtowniejszy początek i cięższy przebieg niż przeziębienie. Katar i kaszel pojawiają się w 1-2 dniu choroby, podobnie jak wysoka gorączka (mogąca sięgać nawet 39 st. C). Niewyleczona grypa może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia ogólnego, dlatego walcząc z infekcją tego kalibru należy się skonsultować z lekarzem, który zaleci konkretny sposób postępowania i przepisze ewentualne leki. Dobra wiadomość jest taka, że na grypę można się zaszczepić – złą zaś taka, że szczepienia te należy powtarzać co roku, gdyż szczepionki na grypę są aktualizowane i skierowane przeciwko konkretnym szczepom wirusów grypy (a te mutują z roku na rok).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.