Powiedz zaparciom zdecydowanie STOP i poczuj się lekko

Przepis na brak zaparć

Zaparcia mogą naprawdę uprzykrzyć życie. Ta męcząca dolegliwość dotyka zdecydowanie częściej kobiet niż mężczyzn (cierpi na nią dwa razy więcej pań niż panów), a prawdziwym utrapieniem są zaparcia w ciąży (dotyczą około 40% ciężarnych). Mechanizm powstawania zatwardzeń jest dobrze rozpoznany – główne przyczyny to: niewystarczające nawodnienie organizmu, niezdrowa i uboga w błonnik dieta oraz brak odpowiedniej ilości ruchu. Skoro zatem znamy przyczyny – wiemy również jak z zaparciami walczyć i jak im przeciwdziałać (w myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć).

Woda, dieta i ruch

Dieta bogata w błonnik to podstawa profilaktyki zaparciowejAby zminimalizować ryzyko wystąpienia zaparć należy wypijać minimum 1,5 – 2 litry wody (lub innych płynów, np. owocowych lub ziołowych herbat) dziennie. Im jest cieplej tym nasz organizm powinien być intensywniej nawadniany, pamiętajmy również o zwiększonym zapotrzebowaniu na wodę podczas uprania sportu.  Przyjmowanie płynów ma w tym wypadku za zadanie zmiękczenie kału. Zdrowa dieta powinna dostarczać organizmowi odpowiednią ilość błonnika, który wspomaga proces trawienia – jeżeli to konieczne możemy zwiększyć ilość spożywanych roślin strączkowych, produktów pełnoziarnistych oraz warzyw i owoców. Unikajmy słodyczy oraz żywności typu fast food. Ruch to zdrowie również w tym wypadku – odpowiednia porcja aktywności fizycznej usprawnia pracę całego organizmu, w tym również jelit. 3×30 (czyli ćwiczenia 3 razy w tygodniu po 30 minut) to absolutne minimum!

Zaparcia w ciąży

Również będąc w ciąży można przyjmować leki na zaparciaKobiety w ciąży cierpią na zaparcia częściej, bo do podstawowych przyczyn dolegliwości dochodzą dodatkowe: wzrasta poziomu progesteronu (który spowalnia proces przesuwania się jedzenia przez przewód pokarmowy); rosnące w brzuchu mamy dziecko – uciska między innymi na jej jelita utrudniając tym samym wypróżnienie; preparaty z żelazem, którymi często suplementowana jest dieta ciężarnej mogą mieć działanie zapierające. Z powodu zaparciowego tabu wiele kobiet męczy się z tą przykrą dolegliwością, która nie ustępuje mimo stosowania się do profilaktycznych wytycznych: „(…)dwie trzecie kobiet nie wiedziało, że jeśli przestrzeganie diety i zmiana stylu życia nie pomagają, można w czasie ciąży stosować leki” (źródło: www.stopzaparciom.pl). Jeżeli więc będąc w ciąży cierpimy na zaparcia – skonsultujmy się z lekarzem i powiedzmy im STOP, również z pomocą odpowiednich leków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.