Soki przecierowe to zdrowa alternatywa dla warzyw
Dzieci,  Zdrowie

Przemycamy warzywa

O tym, że owoce i warzywa są ważne w diecie dziecka nie trzeba przekonywać żadnego rodzica. Podobnie jak o tym, że część dzieci nie lubi ich jeść… Co wówczas? Wówczas musimy wykorzystać całą naszą kreatywność i wszelkie dostępne sposoby, by jednak przekonać nasze maluchy do smaku owoców i warzyw. O ile ze słodkimi owocami sprawa jest prostsza, o tyle z warzywami może nam nie pójść już tak łatwo. Jeżeli nie namówimy dziecka do jedzenia warzyw w ich pierwotnej surowej postaci – spróbujmy przemycać je np. w zupach i sosach do makaronów. Możemy również zaproponować maluchowi naturalne soki.

Własnoręcznie zrobione

Zabierając się za domową produkcję przetworów owocowo – warzywnych musimy przede wszystkim zadbać o sprawdzonych dostawców półproduktów. W ekologiczne owoce i warzywa najlepiej zaopatrywać się bezpośrednio u rolników i sadowników. Jeśli mamy czas i miejsce – możemy uprawiać warzywa i owoce sami! Najprostszych przepisów na domowej roboty sok owocowo warzywny? Proszę bardzo: 1 marchewka (myjemy, obieramy i ścieramy na tarce), 1 jabłko (myjemy, obieramy, kroimy na ćwiartki, skrapiamy delikatnie sokiem z cytryny), 2 średnie pomidory (myjemy, parzymy je po czym zdejmujemy skórę i kroimy na pół) – wszystkie półprodukty wrzucamy do jednego naczynia i miksujemy. Pycha!

Warzywa i owoce zamknięte w butelkach

Jeżeli nie mamy możliwości dotarcia do ekologicznych warzyw, takich które nie były pryskane środkami ochrony roślin, azotanami i nawożone pestycydami – lepiej sięgnąć po przetwory owocowe, warzywne lub mieszane przeznaczone dla niemowląt i małych dzieci. Soki dla dzieci podlegają drobiazgowym kontrolom jakościowym, sprawdzane są: źródło pochodzenia owoców i warzyw, sposób ich uprawy oraz przetwarzania. Kupując gotowe soki zawsze czytajmy etykietę – sok dla dzieci nie powinien być dosładzany (ani cukrem, ani substancjami słodzącymi), a w jego składzie nie powinno być barwników i konserwantów. Jeżeli nasze dziecko lubi słodki smak (które dziecko go nie lubi?!) zdecydujmy się np. na sok przecierowy z pomidorem lub z dynią – do obydwu dodany jest sok winogronowy, który naturalne i zdrowo osładza smak warzyw.

Udanego przemytu… warzyw oczywiście!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.