jak przewinąć noworodka

Prawidłowe przewijanie noworodka

Przewijanie noworodka to temat, który u świeżo upieczonych rodziców wzbudza strach i milion obaw. Większość Mam lub Tatusiów boi się tego, że zrobi krzywdę swojemu dzieciaczkowi. Tymczasem chcę wam dziś udowodnić, że przewijanie noworodka nie jest takie straszne jak się niektórym wydaje. Poza tym, spokojnie – na wszystko przyjdzie czas. Z czasem nabędziecie takiej wprawy przy zmianie pieluszki, że będziecie to robić z zamkniętymi oczami. Staniecie się ekspertami i sami nie będziecie pamiętać, że kiedyś się baliście lub mieliście jakiekolwiek wątpliwości. Jak często przewijać noworodka i jak ro robić, żeby ten mały zabieg zakończył się sukcesem? O tym w mini poradniku poniżej 🙂

Jak często przewijać noworodka?

Przewijanie noworodka to temat rzeka. Zacznijmy jednak od tego, jak często przewijać noworodka, bo to chyba jedna z najważniejszych kwestii. Dobrze jest nie czekać ze zmianą pieluchy w momencie, kiedy dziecko zrobi kupkę lub siku. Długotrwały kontakt skóry dziecka z wilgotnym środowiskiem może bowiem doprowadzić do powstania bolesnych odparzeń pieluszkowych. Abstrahując jednak od tego, zaleca się przewijanie noworodka przed i po każdym karmieniu. Chodzi o to, że odruch ssania u maluszka jest sprzężony z odruchem wydalania, dlatego bardzo prawdopodobne jest, że dziecko podczas karmienia zrobi siusiu lub kupkę. W praktyce więc wygląda to tak, że pieluchę powinniśmy zmieniać co 2-3 godziny. Gdy dziecko będzie troszkę starsze, ten czas zapewne wydłuży się co 3-4 godziny.

Gdzie przewijać malucha?

Zanim powiemy sobie, jak przewijać noworodka, powiedzmy sobie, gdzie najlepiej to robić. Dobrze jest zadbać o odpowiedni kącik do przewijania. Bardzo ułatwia to życie rodzicom, a maluchowi zapewnia ogromny komfort. Jeśli tylko macie w domu odrobinę miejsca, zachęcam do kupienia komody z przewijakiem. Jeśli przestrzeń was ogranicza, wówczas będzie musiał wystarczyć przewijak nakładany na łóżeczko dziecka. Ważne jest, aby obok przewijaka wygospodarować miejsce na akcesoria do przewijania, a więc zapas pieluszek, waciki do przemywania pupy i kosmetyki do pielęgnacji skóry. Stanowczo odradzam przewijanie dziecka na łóżku czy sofie. Nie dość, że maluch może nam się zsunąć kiedy będziemy sięgać po pieluszkę lub kosmetyk, to na dodatek bardzo nadwyręża to nasz kręgosłup, zwłaszcza jeśli jesteśmy tuż po porodzie.

jak często przewijać noworodka
źródło: pixabay

Przewijanie noworodka – przygotowanie

Zanim zabierzesz się za przewijanie noworodka sprawdź, czy aby na pewno masz wszystko przygotowane. Na przewijaku powinny znaleźć się wszystkie niezbędne akcesoria i kosmetyki tak, żebyśmy nie musieli nigdzie po nie odchodzić. Kolejna sprawa to dokładne umycie rąk. Gdy to już zrobimy, możemy ułożyć dziecko na przewijaku. Koniecznie upewnij się, że nie spadnie. Małe dzieci mają to do siebie, że ciągle się wiercą. Nie licz na to, że twoje dziecko będzie odstępstwem od reguły. Jeśli chcesz, żeby maluszek leżał w miarę spokojnie, zawieś nad przewijakiem karuzelę z zabawkami, które skupią całą jego uwagę. Możesz też puścić pozytywkę lub radio. Ważne, żeby czymś zająć maluszka.

Jak przewijać noworodka – krok po kroku

Teraz możemy już przejść do sedna sprawy i powiedzieć sobie, jak przewinąć noworodka. Oczywiście zaczynamy od ściągnięcia ubranka i brudnej pieluchy. Następnie przy pomocy mokrych chusteczek dokładnie myjemy pupę dziecka. Możemy też użyć ciepłej wody z dodatkiem mydełka dla niemowląt. Szczególnie starannie myjemy wszystkie fałdki. U dziewczynki skupiamy się na okolicach krocza, które myjemy w kierunku od cewki moczowej do odbytu – nigdy odwrotnie! U chłopca dokładnie oczyszczamy siusiaka i okolice cewki moczowej. Szczególną uwagę skupiamy na pachwinach, pośladkach i mosznie. Absolutnie nie odciągamy napletka. Na koniec osuszamy skórę ręcznikiem. Uwaga! Podczas całego procesu przewijania, pod żadnym pozorem nie prostujemy nóżek dziecka, ani ich nie naciągamy. Pupę maluszka unosimy podkładając dłonie pod pośladki. Nigdy nie chwytamy dziecka za nóżki, gdyż może to prowadzić do groźnych urazów. Nie zapominamy o zabiegach ochronnych. Zanim założymy nową pieluszkę musimy użyć kremu ochronnego przeciw odparzeniom. Smarujemy nim nie tylko samą pupę, ale również pachwiny.

jak przewijać noworodka porady
źródło: pixabay

Zakładamy czystą pieluszkę

A teraz najważniejsze – założenie świeżej pieluszki. Jak to zrobić? Delikatnie unosimy pośladki maluszka wkładając pod nie nasze dłonie. Następnie pewnym ruchem wsuwamy pod pupę czystą pieluchę. Zapinamy rzepy lub paski samoprzylepne. Zawsze zwracamy uwagę na to, w jaki sposób dziecko przytrzymujemy czy odwracamy. Za każdym razem należy podtrzymywać je delikatnie za plecy – robimy tak zwłaszcza w przypadku noworodków, które jeszcze nie potrafią samodzielnie się odwracać na boki. Uwaga! Pieluszki nie zapinamy zbyt ścisło, gdyż mogłoby to powodować dyskomfort u malucha i krępować jego ruchy. Na koniec wkładamy ubranko i gotowe! Warto jeszcze w tym miejscu powiedzieć sobie, że pieluszki muszą być dobrane rozmiarem nie tylko do wieku dziecka, ale także jego wagi. U noworodków przód pieluszki powinien być wywinięty – zwłaszcza gdy kikut jeszcze nie odpadł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.