Skórka pomarańczowa to niewinna nazwa cellulitu, który szpeci skórę części kobiet

Jak pozbyć się cellulitu?

Cellulit to nic innego, jak nieprawidłowo rozmieszczona tkanka tłuszczowa. Ta nieprawidłowo rozmieszczona tkanka tłuszczowa najczęściej współwystępuje z obrzękowo – włóknistymi zmianami tkanki podskórnej. Cellulit zdecydowanie częściej dotyczy kobie niż mężczyzn, którzy cierpią z jego powodu sporadycznie. Najczęściej pojawia się po okresie dojrzewania, a następnie stopniowo się nasila, m.in. podczas ciąży, w okresie menopauzy i w przypadku jakichkolwiek zaburzeń hormonalnych. Jak wygląda? To chyba wiedzą wszyscy! Nierówna i pofałdowana skóra, najczęściej występująca w okolicy ud, bioder i pośladków, a także ramion i kolan, a nawet brzucha… Czy są jakieś skuteczne sposoby na cellulit? Jak pozbyć się cellulitu? 

Objawy i stadia cellulitu

Cellulit na najczęściej pojawia się na udach, pośladkach i brzuchu, najczęściej u kobiet, zdecydowanie rzadziej u mężczyznCellulit to schorzenie, które można dostrzec gołym okiem. Zanim jedna staje się ono bardzo widoczne, pacjentka może odczuwać szereg subiektywnych objawów, które wskazują na rozwijający się cellulit. Są to m.in.: uczucie ciężkości i nadmiernego napięcia kończyn dolnych, skurcze, mrowienia, a czasem nawet nagłe pojawienia się bólu o słabym nasileniu. Lekarz może z kolei zauważyć naocznie oraz podczas szczegółowych badań obecność skorki pomarańczowej i objaw materacowy, zmiany związane z nadmierną pigmentacją skóry, a także obrzęki tkanki podskórnej, żylaki oraz zmiany troficzne w tkankach skóry.

W medycynie wyróżnia się cztery stadia rozwoju cellulitu:

  • I stadium rozwoju cellulitu – zauważalna jest zmniejszona elastyczność skóry;
  • II stadium rozwoju cellulitu – zmniejszonej elastyczności skóry towarzyszy bladość cery;
  • III stadium rozwoju cellulitu – zmniejszona elastyczność skóry, blada cera; na skórze można zauważyć delikatny efekt skórki pomarańczowej z drobnymi grudkami, a test uszczypnięcia może być miejscowo dodatki;
  • IV stadium rozwoju cellulitu – wyraźnie zmniejszona elastyczność skóry, blada cera, wyraźnie widoczny efekt skórki pomarańczowej z większymi grudkami, dodatni test uszczypnięcia.

Leczenie cellulitu

Leczenie cellulitu jest procesem żmudnym i długotrwałym. Co więcej – przed podjęciem leczenia ciężko jest przewidzieć jego efekty i określić w jakim stopniu uda się ów cellulit zlikwidować. Nie możemy być również pewni, jak długo utrzymają się ewentualne pozytywne efekty zabiegów.

W leczeniu cellulitu stosowane są zabiegi medyczne i kosmetyczne. Do pierwszych zaliczyć należy m.in. mezoterapię igłową, lipolizę i liposukcję, a do drugich – mezoterapię bezigłową, masaż podciśnieniowy, jonoferezę, zabiegi za pomocą ultradźwięków, elektrostymulację i krioterapię. W każdym z tych przypadków leczenie ma polegać na usunięciu cellulitu poprzez poprawę mikrokrążenia, lipolizę (rozkład komórek tłuszczowych) i odbudowę skóry.

Jak pozbyć się cellulitu? Zacznijmy od diety i regularnej aktywności fizycznejDobry sposób na cellulit

Sposób na cellulit, który każda z nas ma w zasięgu ręki? Zdrowa, odpowiednio zbilansowana dieta oraz regularne uprawianie sportu. Jeżeli cellulit zaatakował konkretną partię naszego ciała – warto dodatkowo skupić się na niej podczas ćwiczeń. Kilka ekstra ćwiczeń na uda lub brzuch na pewno nie zaszkodzą, a być może uda się choć trochę zminimalizować nielubiany efekt skórki pomarańczowej na naszym ciele.

Jak pozbyć się cellulitu domowymi sposobami?

Większość z nas chciałaby wiedzieć jak zwalczyć cellulit. Zabierzmy się za niego metodycznie… W którym miejscu ciała występuje?

  • cellulit na udach – to jego ulubione miejsce na naszym ciele, bo to w tym obszarze najczęściej się pojawia; bardzo ważnym elementem walki z cellulitem w tych obszarach jest dbałość o odpowiednią ilość ruchu (cellulit dobrze się czuje u kobiet, których praca wymaga od nich wielogodzinnego stania w jednej pozycji lub siedzenia) – najlepsze jest pływanie, bieganie oraz jazda na rowerze; istotna jest oczywiście dbałość o zdrowe odżywianie się, z unikaniem słodyczy i dań typu fast food na czele; nie możemy również zapominać o pielęgnacji skóry w tych partiach – porządny peeling oraz odpowiedni krem powinny dodatnio wpłynąć na wygląd naszych uda;
  • cellulit na pośladkach – cellulit w tym miejscu dotyczy przede wszystkim tych kobiet, które mają tendencję do gromadzenia tkanki tłuszczowej w tym obszarze oraz wykonują pracę siedzącą (to blokuje swobodny przepływ krwi w tym obszarze, co z kolei skutkuje odkładaniem się szkodliwych toksyn); cellulit na pośladkach często współtowarzyszy cellulitowi występującemu na udach; sposobem na cellulit na pośladkach jest wykonywanie ćwiczeń dedykowanych tej partii ciała, a także przestrzeganie zdrowej diety i odpowiednia pielęgnacja skóry;
  • Cellulit na brzuchu może pojawić się po ciąży, w wyniku nagłej zmiany napięcia skórycellulit na brzuchu – podobnie jak w przypadku cellulitu na pośladkach, także i cellulit na brzuchu jest często wynikiem indywidualnej tendencji do odkładania się tkanki tłuszczowej w tym właśnie obszarze; cellulit na brzuchu może również pojawić się po ciąży, podczas której skóra i tkanki podskórne w rejonie brzucha i podbrzusza ulegają szybkim zmianom napięcia; ćwiczenia na mięśnie brzucha (typowe brzuszki lub wioślarz) można uzupełnić pływaniem i bieganiem.

Jeśli mimo naszych usilnych starań i stosowania wszelkich sposobów na pozbycie się cellulitu – ten dalej z nami jest, może się okazać, że najlepszy sposób na cellulit to… jego zaakceptowanie. A Wy macie jakiś magiczny sposób na to jak pozbyć się cellulitu?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.