Drobna wysypka nie zepsuje mi humoru! Przejdzie!

Potówki? Nie takie straszne!

Potówki u niemowlaka to coś, z czym zmaga się większość początkujących w swoich rolach rodziców. Najprostszym sposobem uniknięcia tej nieładnie wyglądającej wysypki na skórze naszego dziecka to nieprzegrzewanie malucha. Łatwo się mówi? Oczywiście! Zanim bowiem zaczniemy w każdej sytuacji działać racjonalnie i bez emocji analizować fakty – zwycięża troska, która każe nam okrywać, przykrywać, opatulać. To wszystko jest bowiem synonimem ochrony i poczucia bezpieczeństwa, które chcemy zapewnić nowonarodzonemu człowiekowi.

Potówki?

Skórę z wysypką należy delikatnie pielęgnować odpowiednimi kosmetykamiPotówka pojawia się na delikatnej skórze dzieci, gdy organizm jest przegrzany. Przyczyną najczęściej jest ubranie malucha zbyt ciepło w stosunku do temperatury w otoczeniu, ale potówki mog się również pojawić niezależnie od naszych działań – na skutek upału lub gorączki. Drobne pęcherzyki wypełnione przezroczystym płynem najczęściej pojawiają się na skórze głowy oraz twarzy, na plecach i szyi oraz we wszystkich zgięciach stawowych. Przezroczysty płyn może zmętnieć – wówczas mamy do czynienia z potówkami białymi, a jeżeli pęcherzyki zostaną zainfekowane – płyn zamieni się w ropę.

Profilaktyka i leczenie

Profilaktyka? Po pierwsze: nie przegrzewaj!Oprócz tej najważniejszej kwestii, czyli nie przegrzewania dziecka – starajmy się również stosować odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji skóry oraz środki piorące do prania ubranek (te ostatnie najlepiej z czystej bawełny!). Jeżeli potówki się pojawią – przemywajmy skórę wodą z emolientem (nie z mydłem, które dodatkowo wysusza skórę!) i w miarę możliwości pozwalamy skórze oddychać. Potówek nie wolno wyciskać, ani przecierać spirytusem, a jeżeli jest ich bardzo długo i przez dłuższy czas wysypka nie ustępuje – zgłośmy się do lekarza pediatry.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.