Podróż z dzieckiem to wyzwanie, któremu pozwoli sprostać odpowiednie przygotowanie do tejże
Zabawa

Podróż z dzieckiem? Damy radę!

Podróże małe i duże mogą być ekscytującą przygodą. No chyba że podróżujemy z dzieckiem… Wówczas są po prostu wyzwaniem – mniejszym lub większym, w zależności od długości trasy, którą musimy pokonać. Oczywiście nawet najdłuższą podróż z dzieckiem da się przetrwać, jeśli odpowiednio się do niej przygotujemy. O czym warto pamiętać i czym zająć dziecko w samochodzie?

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Bezpieczeństwo dziecka i wszystkich podróżujących powinno być zawsze priorytetem. Wymyślając więc różnego rodzaju udogodnienia i atrakcje na czas podróży – pamiętajmy, by były one zgodne ze wszystkimi przepisami i nie stwarzały zagrożenia podczas jazdy. Warto również uruchomić wyobraźnię i zastanowić się jak dane przedmioty zachowają się podczas ewentualnej kolizji drogowej, czy nawet podczas ostrego hamowania.

Niech będzie funkcjonalnie

Pamiętajmy o robieniu przerw w podróży! To zdecydowanie pomożeNawet najlepsze pomysły na samochodową nudę na nic się nie zdadzą, jeśli dziecko porozrzuca lub zgubi w samochodzie istotne elementy zabawek. Musimy więc tak wszystko zorganizować, aby każda rzecz miała swoje miejsce, a potem pilnować, by po każdej zabawie była na owo miejsce odkładana. Doskonale sprawdzają się organizatory na tylne części przednich siedzeń. Są przymocowane do foteli, więc nie będą stanowiły ewentualnego zagrożenia, a wyposażone w kilka lub kilkanaście różnych rozmiarów kieszenie – idealnie nadają się do przechowywania podróżnych zabawek. Jeżeli mamy przed sobą długą trasę – dziecko w samochodzie z pewnością będzie nie tylko się bawiło, ale również jadło, piło i ucinało sobie drzemki. Warto doposażyć fotelik dziecka lub samochód w uchwyty na kubek (oczywiście niekapek!) lub bidon (również z opcją hamującą wypływanie napoju) oraz blacik, który będzie służył zarówno do jedzenia, jak i ułatwiał zabawy, choćby rysowanie (najlepszy będzie blat z podniesionymi brzegami, dzięki czemu dziecko łatwiej zapanuje nad tym co na nim ma). Pomyślmy również o zainstalowaniu w pojeździe małego kosza na śmieci – rozwiążemy tym samym problem znany wszystkim rodzicom…: „mamo, co mam zrobić z papierkiem?”. Przygotowując samochodowe jedzenie zadbajmy o to, by były to rzeczy jak najmniej lepkie, sypkie i brudzące. Z owoców lepiej wybrać jabłko niż banana, a ze słodkich przekąsek – miękkie ciastko niż chipsy. Pamiętajmy o robieniu krótkich przerw w podróży!

Czym zająć  dziecko w samochodzie?

Gry do samochodu powinny zawierać jak najmniej elementów, które można łatwo zgubić - lepiej wybrać zabawki magnetyczne lub typu stick
https://pixabay.com

Aktywności, które można podejmować w samochodzie są w drastycznie ograniczone ze względu na niewielką przestrzeń i niemożność swobodnego poruszania się. Zabawy samochodowe można podzielić na kilka grup:

Zabawy słowne – to te wszystkie gry, do których nie potrzebujemy niczego prócz chęci.

  • zapamiętywanie szeregu wyrazów (każda kolejna osoba powtarza słowa poprzedników i dokłada swoje słowo; gra toczy się tak długo, aż ktoś zrobi błąd i pomyli się w wyliczance lub zapomni jakiegoś wyrazu),
  • wymyślanie wyrazów na ostatnią literę z wyrazu poprzednika (zabawa trwa tak długo, aż ktoś nie będzie w stanie wymyślić słowa, np. na literę „y”),
  • widzę coś w kolorze… (to doskonała gra nawet dla najmłodszych, uczestnicy gry muszą zgadnąć o jaki przedmiot w podanym kolorze nam chodzi),
  • rzecz w tym samochodzie na literę… (podobnie jak w przypadku poprzedniej gry – uczestnicy muszą zgadnąć o jaki przedmiot nam chodzi),
  • kto pierwszy zobaczy… (tutaj już nastawiamy się na uważne obserwowanie tego co za szybą samochodu, możemy np. szukać czerwonego pojazdu, konkretnego znaku drogowego itd.),
  • liczenie powtarzających się elementów (tutaj również obserwujemy to co za szybą i przez określony czas zliczamy np. czerwone samochody, czy znaki drogowe z ograniczeniami prędkości).

Zabawy muzyczne – płyta z energetycznymi piosenkami dziecięcymi, które maluch będzie mógł wyśpiewywać to zawsze dobry pomysł. Możemy również zaopatrzyć się w taką z wersjami karaoke znanych i lubianych utworów. Doskonale wyciszy dziecko bajka do słuchania (tutaj najlepiej sięgnąć po nową, nieznaną dziecku pozycje).

Kredki i notes to zestaw obowiązkowy na czas podróży dla każdego dzieckaZabawy plastyczne – notes (najlepiej z twardą oprawką, która posłuży za podkładkę lub notes do takiej właśnie podkładki przypięty) i kredki (najlepiej takie w sztyfcie, których w razie złamania nie trzeba strugać, tylko się je wykręca) to podstawowe wyposażenie na podróż z dzieckiem. Dzieci uwielbiają również znikopisy – potrafią bawić się nimi przez dłuższy czas tworząc i usuwając kolejne rysunki. Warto zaopatrzyć dziecko również w książeczkę z zadaniami/łamigłówkami poziomem trudności dopasowaną do jego wieku .

Gry i zabawki – w sklepach znajdziemy sporo pozycji gier i zabaw stworzonych z myślą o podróżach. Są to np. różnorodne gry magnetyczne, o różnej tematyce, najczęściej zamknięte w niewielkich pudełkach/puszkach. Doskonałe gry pudełkowe możemy również stworzyć sami – ciekawe tutoriale tworzenia takich zabawek znajdziemy w Internecie.

Podróż samolotem

Podróż samolotem jest z reguły krótsza niż podróż autem, a tym samym łatwiejsza do „przetrwania” w towarzystwie dziecka. Czynnikiem, który może ją utrudnić jest ewentualny stres dziecka związany z „lataniem”. W bagażu podręcznym powinno znaleźć się miejsce dla ukochanej przytulanki malucha oraz np. książeczka do czytania i kolorowania. Przygotowując atrakcję na dziecka uwzględnijmy rygorystyczne przepisy dotyczące tego co może znajdować się w bagażu podręcznym!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.