Planowanie to typowe zajęcie większości ludzi na przełomie starego i nowego roku. Jak planować skutecznie?

Planowanie to wyzwanie!

Z wiekiem mamy wrażenie, że czas płynie coraz szybciej, a dni uciekają jeden za drugim, jak szalone. Prawda jest taka, że im jesteśmy starsi, tym każdy kolejny rok wydaje nam się krótszy w porównaniu ze wszystkimi latami, które dane nam było przeżyć do tej pory. Perspektywa dzieci jest zupełnie inna, nie dziwi zatem fakt, że rok szkolny ciągnie im się niemiłosiernie, a przydługie zimowe wieczory nużą. Kończy się 2017, zaczyna 2018 – jak zaplanować najbliższe 12 miesięcy? Może dobrze zaplanowany nieco zwolni tempo?

Planujmy zespołowo!

Planowanie możemy przeprowadzić w zwykłym kalendarzu, ale również za pomocą nowoczesnych aplikacjiPrzełom dwóch roków to czas, kiedy większość z nas robi jakieś plany i mocno wierzy w to, że uda się je zrealizować. Średnio po tygodniu lub dwóch większość tych postanowień spala na przysłowiowej panewce, karnety na siłownię zaczynają się pokrywać kurzem w portfelach, a kiełki pszenicy jełczeją w zapomnieniu. Dlaczego tak się dzieje? Najczęściej brak nam motywacji wewnętrznej, a ta zewnętrzna kończy się zazwyczaj kilka dni po Sylwestrze.

Zupełnie inaczej wygląda sprawa planowania zespołowego, bo jeśli planujemy coś wspólnie z bliską nam osobą (lub bliskimi osobami), to mamy w sobie nawzajem wsparcie i oparcie, również w chwilach zwątpienia. Ponadto możliwość dyskutowania o planach i pomysłach to również możliwość poszerzania perspektywy, a co za tym idzie – spoglądania na nasze plany z innych / nowych punktów widzenia. Jeśli planujemy coś rodzinnie – koniecznie włączmy w to nasze dzieci! To doskonały sposób na pogłębienie rodzinnych więzi, okazja do otwartego dyskutowania i treningu w wygłaszaniu własnych opinii.

Akcesoria do planowania

Planowanie zespołowe jest skuteczniejsze i zabawniejszePlanowanie to nic innego jak umiejscowienie jakiś wydarzeń w kalendarzu lub określenie problemu, który chcemy rozwiązać, bądź celu, który chcemy osiągnąć. Wszystko to można zrobić bez żadnych pomocy i akcesoriów, ale zdecydowanie lepsze efekty osiągniemy, jeśli sięgniemy po… No właśnie – po co? Co nam może pomóc w efektywnym planowaniu?

Przede wszystkim kalendarz. Jeśli planujemy rodzinnie – kupmy lub zróbmy sobie kalendarz ścienny z miejscem na zrobienie minimum kilku notatek każdego dnia. W ten sposób, w jednym miejscy będziemy mogli wpisać wszystkie nasze zadania, cele i plany. Doskonałymi pomocami w planowaniu są różnego rodzaju tablice korkowe, czy magnetyczne, a nawet fragmenty ścian pomalowane farbą magnetyczną lub tablicową. Kolorowe karteczki przyczepiane do nich nie pozwolą nam zapomnieć o żadnym celu lub pomyśle! Planować możemy również nowocześnie, korzystając z rozmaitych aplikacji na telefonie, w których zapiszemy co tylko będziemy chcieli, a w razie potrzeby ustawimy sygnał dźwiękowy przypominający nam o zbliżającym się terminie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.