Żegnamy cię zimo ozięble! Czekamy na wiosnę!
Dom

Wyrzucamy zimę z szaf!

Czujecie wiosnę w powietrzu? Ostatnie dni lutego zdecydowanie pozwalają ją poczuć! Temperatury oscylujące w okolicach 10 stopniu powyżej zera, słońce i niemal bezchmurne niebo? Tak, też mam ochotę przecierać oczy ze zdumienia! Powoli zaczynam się przygotowywać do rewolucji w szafie – chowam najcieplejsze zimowe rzeczy, zostawiam przejściowe i wyciągam wiosenne. Zanim jednak schowam w najdalszy kąt garderoby kurtki, kombinezony i grube swetry – planuję je wyprać i odplamić! Dzięki temu zaoszczędzę sobie nerwów, gdy za kilka miesięcy, z dnia na dzień zrobi się znowu zimno…

Czas pożegnać zimę i zimowe ubrania - zanim schowamy je do szafy, porządnie je wyczyśćmyZimowe rzeczy mają to do siebie, że dość trudno jest je wyprać. Wykonane są z różnorodnych materiałów, a do tego wypełnione dodatkowymi warstwami ocieplającymi. Każdą sztukę musimy potraktować indywidualnie i dokładnie zapoznać się z instrukcjami umieszczonymi na metkach, żeby puchowa kurtka nie okazała się po praniu kurtką z grudą zbitego pierza w środku.

Odplamianie rządzi się innymi prawami – stosujemy je najczęściej miejscowo, a wszelkie zabiegi odplamiające wykonujemy przed zasadniczym praniem. Plama plamie nierówna. Jak poradzić sobie z tymi wątpliwymi ozdobami naszych zimowych ubrań? Wszystko zależy od tego, co to za plama!

  • Pudło pt. "więcej miejsca" to świetne pudło na zimowe rzeczy - przechowamy w nim m.in. czapki, szaliki...plamy tłuste – po aktywnym poranku na stoku udaliśmy się na pożywny obiad? Na naszej narciarskiej kurtce widnieje tłusta plama po pysznej pieczeni? Jeżeli odkryliśmy ją od razu – jak najszybciej posypmy ją mąką, która wchłonie tłuszcz, a następnie potraktujmy ją odrobiną dobrej jakości płynu do naczyń. Jeśli jednak tłusta plama ukazała się naszym oczom właśnie teraz – pozostaje nam wcieranie w nią płynu do naczyń, ewentualnie sięgnięcie po dobry odplamiacz i pranie.
  • plamy po owocach – nasze dziecko podczas zimowego spaceru posilało się zdrowymi owocami? Świetnie! Mniej świetne jest jednak to, że przód jego kurtki upstrzony jest kolorowymi plamkami po owocach. W starciu z tymi owocowymi plamami sprawdzi się kwasek cytrynowy, soda oczyszczona, woda utleniona oraz gliceryna.
  • plamy z pośniegowego błota – zima ma nie tylko śnieżnobiałe oblicze, zdarza się również zobaczyć ją w błotnistej odsłonie. Plamy z błota to jedne z niewielu, którym dobrze robi, gdy nie zabierzemy się za nie jak najszybciej. Najlepiej pozwolić błotu wyschnąć, następnie delikatnie zeskrobać je z ubrań, a dopiero na końcu wyprać.

Zimowe ubrania odplamione, wyprane i wysuszone? Schowajmy je, żeby zima nie pomyślała sobie, że może jeszcze wrócić! Wypatrujemy wiosny!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.