Mały narciarz na stoku
Dzieci,  Hobby,  Zdrowie

Pierwsze narty

Mówi się, że przez pierwsze dwa lata życia dziecka uczymy go chodzić i mówić, a przez kolejne szesnaście lat marzymy, aby na chwile usiadło i zamilkło. Z nartami jest zupełnie inaczej… Jeżeli zainwestujemy w bezpieczny sprzęt i odpowiedni strój, a dziecko nauczy się jeździć – nie pozostanie nam nic innego jak cieszyć się ciszą i spokojem. Pomarzyć możemy o narciarskiej karierze dziecka  – czym skorupka za młodu…

Pierwszy wyjazd na narty z dzieckiem to… jazda bez trzymanki. Można, a wręcz należy trzymać się kijków oraz kilku zasad: odpowiedni wiek dziecka, odpowiedni strój i  bezpieczny sprzęt.

Jak przygotować się do wyjazdu?

Przede wszystkim… psychicznie. Dziecko nada nowy wymiar pojęciu „zimowe szaleństwo”. Zjazdy stylem dowolnym (w tym tyłem),wszelkiego rodzaju wywrotki i lądowania połączone z konsumpcją śniegu…  Dzieci zdają się hołdować zasadzie: kto się wywróci – ten się nauczy, a kto się wywróci wielokrotnie i spektakularnie – ten nauczy się jeszcze więcej. Na to wszystko musimy być naprawdę dobrze przygotowani – cała reszta to pestka.

W czym na narty?

Strój małego narciarza nie musi być modny – musi być wygodny.  Odzież powinna zapewniać odpowiednią ochronę przed wychłodzeniem organizmu oraz jego przegrzaniem. Początkujący narciarz wywracając się, siedząc lub po prostu bawiąc się intensywnie testuje miękkość i wilgotność śniegu– kombinezon lub kurtka i spodnie oraz rękawiczki muszą być wodoodporne. Dziecko do 16 roku życia jest zobowiązane do jazdy w kasku!

Z czym na narty?

Oczywiście z nartami, kijkami i z butami. Narty dla najmłodszych dzieci (do 5 roku życia) powinny być krótkie: 60-80 cm. Dla dzieci starszych (do 12 roku życia) kupujemy narty krótsze o 5 – 10 cm od długości ciała początkującego narciarza lub długości równej wzrostowi – jeżeli dziecko opanowało już sztukę jazdy na nartach. Proces zakupu butów narciarskich dla dzieci byłby znacznie łatwiejszy, gdyby owe buty były przezroczyste. Niestety nie są. Na nic zdają się również tradycyjne metody stosowane przy mierzeniu zwykłych butów: poruszaj paluszkami, pokaż gdzie masz paluszek itp… Kupując buty narciarskie dla dzieci musimy wykazać się cierpliwością (sporą). Buty nie mogą uciskać stopy dziecka, nie mogą być również za duże, ale koniecznie powinny mieć zapas na grubą narciarską skarpetę. Wybór kijków jest zdecydowanie najprostszy – ręka trzymająca za uchwyt kijek oparty o podłoże powinna zginać się w łokciu pod kątem prostym. Proste! Jak kijek.

komentarze 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.