Zgłaszam gotowość do kąpieli
Dzieci,  Zdrowie

Pierwsza kąpiel dziecka to czysta przyjemność

Moja serdeczna przyjaciółka urodziła kilka dni temu swoje pierwsze dziecko – uroczą dziewczynkę. Poród przebiegł bez komplikacji i obie dzielne kobiety (ta maleńka i ta, która właśnie została mamą) w znakomitej formie zostały wypisane wczoraj do domu. Tyle cudownych chwil przed nimi, tyle nowych uczuć, emocji i doświadczeń…

Jedną z bardziej stresujących czynności, której muszą podołać młodzi rodzice jest pierwsza kąpiel dziecka. Niby taka banalna rzecz, a jednak ogrom odpowiedzialności za malutkiego człowieka przytłacza. Nie pozwólmy jednak stresowi przyćmić tych magicznych chwil, tej niesamowitej bliskości, totalnego zaufania ze strony noworodka i absolutnej miłości ze strony mamy i taty,

Wdech, wydech, podwinąć rękawy i do roboty!

Dobrze przygotowani – mniej zestresowani

Warto starannie przygotować wszystko co będzie nam potrzebne do wykąpania noworodka (tutaj znajdziesz wykaz wszystkich rzeczy niezbędnych do pierwszej kąpieli dziecka), a na początek będziemy potrzebować naprawdę niewielu rzeczy – zdecydowanie mniej niż nam się wydaje. Wanienka i termometr (w tej roli świetnie sprawdza się łokieć), myjka (w tej z kolei roli sprawdza się nasza dłoń), mydło lub emulsja do kąpieli (najlepiej z emolientem), ręcznik i pieluchy oraz ubranka na zmianę. Spokój, opanowanie i cierpliwość pozwolą nam w pełni cieszyć się tą pierwszą i każdą kolejną kąpielą.

Kąpielowy step by step

Zanim wsadzimy dziecko do wanienki kładziemy je na przewijaku i za pomocą wacików lub gazików oraz soli fizjologicznej lub przegotowanej wody przecieramy maleństwu oczy, buzię i uszy. Gotowi? Najważniejszy jest sposób w jaki trzymamy dziecko: lewą rękę wkładamy pod plecki dziecka tak, żeby jego główka opierała się na naszym przedramieniu, a nasza dłoń znajdowała się pod jego pachą. Drugą ręką unosimy pośladki noworodka i powoli zanurzamy malucha w wodzie. Jeżeli dziecko jest spokojne – możemy wyjąć rękę spod jego pupy i delikatnymi ruchami zacząć mycie: od głowy w dół, zwracając szczególną uwagę na wszystkie rozkoszne fałdki. Nie musimy omijać okolic pępka – zmoczenie kikuta pępowinowego absolutnie niczemu nie szkodzi, później go delikatnie osuszymy.

Koniec! Okazało się, że pierwsza kąpiel dziecka nie jest taka trudna. Pamiętajmy, że dotyk jest podstawową formą komunikacji między rodzicami a nowo narodzonym dzieckiem. Poświęćmy więc pół godziny co 2-3 dni na spokojną kąpiel naszego dziecka – te urocze chwile zostaną w naszych sercach na zawsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.