Pielęgnacja skóry małego dziecka
Dzieci,  Zdrowie

Pielęgnacja z miłości

Przez dziewięć miesięcy ciąży nosimy pod sercem nasze ukochane dziecko. Wszelkie niedogodności i ból porodowy przestają się liczyć w momencie, w którym możemy po raz pierwszy zobaczyć naszego potomka, usłyszeć jego pierwszy krzyk i dotknąć po raz pierwszy jego delikatnej skóry. Od tej chwili ów mały człowiek staje się centrum naszego świata, a my uczymy się rozpoznawania jego potrzeb i koncentrujemy się na ich zaspokajaniu. Kochamy całym sercem i pielęgnujemy z miłością.

Skóra noworodka jest niezwykle delikatna (dużo cieńsza niż skóra dorosłej osoby) i rozwija się do około 2 – 3 roku życia (wówczas dopiero przypomina pod względem struktury i funkcjonalności skórę dorosłego człowieka). Pielęgnacja skóry noworodka i niemowlęcia wymaga więc szczególnej atencji i specjalnych środków kosmetycznych. Skórę dziecka posiada cienki płaszcz lipidowy, którego zadaniem jest ochrona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi oraz urazami mechanicznymi (m.in. otarciami i ranami). Naszym głównym zadaniem jest zatem natłuszczanie skóry malucha, zapobieganie jej wysychaniu poprzez utrzymanie w dobrej kondycji. Gładka i sprężysta skóra daje bobasowi poczucie komfortu i nie zaburza odbioru bodźców z otaczającego je świata.

W pierwszych dniach i miesiącach życia dziecka mogą pojawić się na skórze zmiany typowe dla okresu noworodkowego i niemowlęcego – takie jak trądzik czy wysypka pieluszkowa. Wówczas środki do pielęgnacji skóry trzeba dobierać jeszcze staranniej – często po konsultacji z pediatrą. Należy zdecydowanie zrezygnować z produktów zawierających barwniki i substancje zapachowe, które mogą dodatkowo podrażniać delikatną skórę, a wybrać tylko te, które są dedykowane dzieciom oraz zostały przebadane klinicznie uzyskując pozytywny wynik w zakresie bezpieczeństwa i skuteczności stosowania.

Pielęgnacja skóry to nie tylko kremy! Musimy pamiętać, że wszystko co ma kontakt ze skórą wpływa na jej kondycję. Warto więc zdecydować się na tego producenta, który posiadają w swojej ofercie zarówno płyny do kąpieli, szampony do włosów, balsamy, jak i np. chusteczki nawilżające.

Dotyk jest niezwykle ważny dla naszego dziecka. Przytulajmy więc jak najczęściej i pielęgnujmy z miłością.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.