Piękna skóra niemowlaka to skóra zdrowa i nawilżona

Piękna skóra dziecka

Skóra dziecka dojrzewa do trzeciego roku życia i dopiero gdy maluch zdmuchnie trzy świeczki na torcie (mniej więcej oczywiście) – staje się grubsza, mniej przepuszczalna i odporniejsza na otarcia. Wrażliwa skóra wymaga odpowiedniej pielęgnacji i ochrony oraz odpowiedzialnego dopierania kosmetyków – dotyczy to zarówno środków myjących ( balsamów nawilżających i natłuszczających, maści o właściwościach profilaktycznych  i leczniczych), jak i piorących (płynów i proszków, w których pierzemy ubranka oraz inne tekstylia mające bezpośredni kontakt ze skórą dziecka).

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Do prania dziecięcych ubranek lepiej używać specjalnych proszków dedykowanych maluchom

Najlepiej tak pielęgnować malucha, by jego skóra (jak i on sam) była w stanie idealnym – zawsze gładka, nawilżona, zabezpieczona przed słońcem i owadami, bez obtarć i odparzeń. Tyle teorii – w praktyce bowiem nawet najbardziej troskliwy i uważny rodzic nie jest w stanie przewidzieć każdego potencjalnego zagrożenia, zapobiec upadkowi. No i nie mamy wpływu na choroby skórne u dziecka (na ich zdecydowaną większość!), a ich wystąpienie wymaga od nas jeszcze większej atencji w pielęgnowaniu i doborze środków kosmetycznych.

Na co choruje skóra malucha?

Choroby skórne wymagają odpowiedniej pielęgnacji i leczeniaDo najczęstszych chorób skórnych wieku dziecięcego należą: łojotokowe zapalenie skóry, pieluchowe odparzenia, potówki, a także coraz częściej występujące u dzieci atopowe zapalenie skóry (mające podłoże alergiczne). AZS to przede wszystkim bardzo sucha skóra, dodatkowo miejscowo podrażniona i swędząca, a jej drapanie prowadzi do powstawania nowych ran i nadżerek. W wypadku AZS konieczne jest wyeliminowanie alergizującego czynnika (bywa, że jest to proces żmudny i długotrwały) oraz stałe monitorowanie stanu skóry i jej intensywne nawilżanie. Potówki pojawiają się najczęściej latem (lub z powodu przegrzania za ciepło ubranego dziecka) – dbajmy więc o to by skóra malucha była w miarę możliwości sucha, a spocone dziecko warto obmyć w letniej wodzie, osuszyć delikatnie oklepując miękkim ręcznikiem, a następnie nawilżyć skórę odpowiednim kosmetykiem. Pieluchowym odparzeniom zapobiegamy często zmieniając pieluchę, często oczyszczając okolice intymne dziecka i nakładając maści zapobiegające odparzeniom. Z łojotokowym zapaleniem skóry (jego najpopularniejsza postać to ciemieniucha) radzimy sobie za pomocą oliwy z oliwek (lub olejków kosmetycznych) i szczotki z miękkim włosiem.

Zdrowia. Dla skóry!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.