Nietrafiony prezent? Może uda ci się go zwrócić lub wymienić?
Czas wolny

Ostatni moment na zwrot! Można? Nie można?

2 stycznia to zdecydowanie najwyższy czas na powrót do poświątecznej i posylwestrowej rzeczywistości. Wreszcie mamy czas, by dokładnie przyglądnąć się prezentom, które dostaliśmy. Coś nam nie pasuje, coś jest za duże (choć po świętach bardziej prawdopodobne, że jednak za małe), cos jest nie w tym kolorze, albo dostaliśmy dwie identyczne rzeczy? Kiedy możemy daną rzecz zwrócić, a kiedy pozostaje nam się pogodzić z podarunkiem?

Kiedy możliwy jest zwrot?

Zwrot towaru to dobra wola sprzedawcy, chyba że kupowaliśmy przez internet - wówczas mamy na zwrot 14 dniWedług przepisów zwrot jest dobrą wolą sprzedawcy. Jeśli wiec kupujemy coś, co do czego mamy wątpliwości, czy nam lub osobie, którą chcemy obdarować, będzie pasowało – lepiej zapoznajmy się z regulaminem danego sklepu. Zdecydowana większość sprzedawców gwarantuje swoim klientom możliwość zwrotu zakupionych towarów określając czas, w jaki tego zwrotu można dokonać oraz wskazując ewentualne inne wymagania: konieczność posiadania paragonu, oryginalnego opakowania, metek, itp… Gwarancję zwrotu mamy natomiast w przypadku, gdy zakupów dokonaliśmy przez Internet.

Zwrot internetowy

Na zwrot zakupionych przez Internet towarów, bez podawania przyczyny, mamy 14 dni. Oczywiście od tej reguły są wyjątki! Jeśli prezent kupiliśmy na licytacji lub od osoby prywatnej (poprzez portal aukcyjny) – prawo do zwrotu nas nie obowiązuje. Prawo do zwrotu nie przysługuje nam również, jeżeli kupujemy „na firmę”, czyli na zakupy bierzemy fakturę. Najbezpieczniej zakupy zrobimy w licencjonowanych sklepach internetowych, a przed zatwierdzeniem zakupów i ich opłaceniem – koniecznie zapoznajmy się z regulaminem. Sprawdźmy zwłaszcza te punkty regulaminu, które określają zasady zwrotów – kto ponosi koszty odesłania towaru (najczęściej kupujący), w jakim terminie Nietrafione prezenty, których nie możemy zwrócić - zachowajmy i wykorzystajmy przy innej okazji. Tylko pamiętajmy co od kogo dostaliśmy!otrzymamy zwrot pieniędzy, jak wygląda procedura ewentualnej wymiany.

Drugie życie nietrafionych prezentów

Jeśli prezent jest nietrafiony, ale nie mamy możliwości zwrócenia go – dajmy mu drugie życie. Taki upominek można odłożyć, a następnie wykorzystać go przy najbliższej okazji i podarować osobie, której może się spodobać. Pamiętajmy jednak, by przez naszą nieuwagę podarunek nie wrócił do pierwotnego darczyńcy – sprawilibyśmy w ten sposób ogromną przykrość cioci Krysi, która przecież bardzo się starała wybierając dla nas ów różowy, ażurowy sweterek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.