Pomaganie starszym to obowiązek młodszych i
Zdrowie

Odleżyny? Od leżenia…

Moja przyjaciółka opiekuje się swoją prababcią. Staruszka ma umysł ostry jak brzytwa, celnymi ripostami rzuca w tempie, które mogłoby zawstydzić niejednego cwaniaka, a pamięć i wiedzę ma w stanie nienagannym. Niestety od pół roku systematycznie pogarsza się jej fizis powoli przykuwając ją do łóżka i ograniczając aktywność ruchową do minimum… Smutne to, choć pogoda ducha, z którą prababcia sobie z tą sytuacją radzi jest godna podziwu. Przyjaciółka zaś daje z siebie sto procent (bo więcej się nie da!), by zapewnić ukochanej staruszce komfort i bezpieczeństwo.

Gdy leżenie to wyzwanie

Starsi ludzie przykuci do łóżek wymagają szczególnej troski i troskliwej pielęgnacjiWiele z nas miało w życiu taki moment, że zapragnęło przez chwilę nie robić nic, po prostu „leżeć i pachnieć”. Być może niektórym się to udało – przez parę minut, godzin lub dni. Prawda jest jednak taka, że ów stan leżenia w wydaniu non stop wcale nie jest przyjemny. Człowiek jest jednak predestynowany do aktywności, do robienia czegoś, organizowania zajęć sobie i innym. Jeżeli więc nagle dopada kogoś z nas lub naszych bliskich przewlekła choroba, która bezwzględnie przykuwa do łóżka, albo po prostu dożywamy starości (jak prababcia) – to wcale nie cieszy nas perspektywa leżenia i „nicnierobienia”. Nasza skóra również nie znosi tego stanu najlepiej…

Sposób na odleżyny

do leczenia odleżyn należy używać wyłącznie najwyższje jakości opatrunków i środkówW pielęgnacji osób przykutych do łóżka najważniejsza jest troska, cierpliwość i czas. Dbanie o komfort choregu lub starego człowieka, który nie jest w stanie zadbać o siebie sam, wymaga sporej porcji empatii. Zdarza się, że mimo naszych najszczerszych chęci nie udaje się uniknąć u podopiecznego odleżyn, które są ranami bolesnymi i trudnymi w leczeniu. Jak leczyć odleżyny? Przede wszystkim stosując odpowiednie, sprawdzone środki opatrunkowe przeznaczone do leczenia i ochrony odleżyn właśnie – zwykłe plastry nie spełnią koniecznych wymagań i mogą wręcz pogorszyć stan skóry. Opatrunki na odleżyny mają odpowiednią ilość warstw, a każda z tych warstw ma właściwą przepuszczalność.

Kochajmy i bądźmy cierpliwi. Jestem z ciebie dumna, przyjaciółko!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.