W Halloween liczy się dobra zabawa i... dynie!
Czas wolny,  Dzieci,  Zabawa

O co to halo? O Halloween!

Co roku pod koniec października robi się wokół Halloween… wielkie halo! Dlaczego? Najczęściej dlatego, że jest to święto mające swoje korzenie w pogańskich obrządkach. I mimo, że obecnie jest po prostu zabawą, pokazującą, że do tego duchowego świata można również podejść na wesoło, przybliżając tym samym magię zaświatów i sprawiając, że jest mniej groźna i mniej przerażająca – wciąż budzi wiele kontrowersji.

All Hallows Eve…

Pięknie przystrojone domy to ważny element halloweenowej tradycji, króluje kolor pomarańczowy!… czyli Wigilia Wszystkich Świętych. Święto to wcale nie pochodzi z Ameryki – to celtycka tradycja z terenów dzisiejszej Anglii, Szkocji, Walii, Irlandii i północnej Francji. 31 październik był dla Celtów ostatnim dniem roku i wierzyli, że właśnie tego wieczora duchy zmarłych odwiedzają ziemię i szukają schronienia w swoich domach. Podczas ceremonii celtyckich kapłanów (druidów) palono ogniska, które miały wskazywać drogę zmarłym i jednocześnie odstraszać złe moce. W tym ostatnim celu miały również pomóc maski, hałas i światła (stąd np. tradycja wydrążania dyni i wkładania doń świeczek). Dopiero w drugiej połowie XIX wieku tradycja tego święta dotarła do Ameryki i to tam zmieniła nazwę na obecnie znaną: Halloween.

Po prostu dobra zabawa

Dziecięce przebrania wcale nie muszą być straszne! Prawda?Obecnie Halloween to po prostu dobra zabawa. Coraz więcej rodzin bawi się tego wieczora wydrążając dynie, ozdabiając swoje domostwa na różne mniej lub bardziej straszne sposoby (kościotrupy, pająki i pajęczyny, strachy na wróble itp.), przebierając się za duchy, chochliki, czarownice i wróżki. Tego wieczora odbywają się również specjalne przyjęcia (nie tylko dla dzieci!) z masą konkursów i zabaw (w charakterze nieco przypominających polskie wróżby andrzejkowe), a także wybiera się z na spacer pod hasłem: „cukierek albo psikus”.

To co wybieracie: cukierek, czy jednak psikus?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.