Pies to żywa istota, nie powinna więc być prezentem - przyjęcie psa pod swój dach to po prostu przyjęcie nowego członka rodziny

Nowy członek rodziny! Czworonożny!

Nasze dziecko prosi i prosi o psa? Może czas pomyśleć o udzieleniu odpowiedzi innej niż „nie” lub „jeszcze nie teraz”? Czworonożny przyjaciel to nie tylko przyjemności, ale również masa obowiązków, a co za tym idzie – odpowiedzialności i obowiązkowości. Dzieci w towarzystwie psów rozwijają się szybciej, zwłaszcza społecznie, ale również poznawczo i ruchowo, a ponadto stają się bardziej empatyczne w stosunku do świata. Z tej przyjaźni może naprawdę wiele dobrego wyniknąć! 

Zanim zdecydujemy się na psa…

Nowy członek rodziny to nowe obowiązki dla wszystkich domowników oraz konieczność podzielenia się czasem, uwagą i sercem… konieczne jest rodzinne konsylium. Pies będzie nowym członkiem rodziny, a co za tym idzie – będzie wymagał uwagi, troski, miłości oraz nakładów finansowych (stosunkowo niewielkich, ale jednak!). Czworonóg nie powinien być prezentem (choć jego przybycie do domu w konkretnym momencie może być oczywiście niespodzianką dla dzieci!), bo to żywa istota i jako taka nikomu nie powinna być prezentowana.

Dobrze jest przygotować się wcześniej do roli opiekuna szczeniaka, dowiedzieć się jak go pielęgnować, czym i jak często karmić i poić, kiedy udać się z nim na wizytę u weterynarza i który gabinet weterynaryjny jest najlepszy w naszej okolicy. Warto również przygotować się na kilka nieprzespanych nocy – maluch będzie pewnie piszczał i skuczał z tęsknoty za swoją mamą i rodzeństwem. To wszystko pozwoli nam uniknąć choć części stresu w ciągu kilku pierwszych dób współegzystowania pod jednym dachem z psim dzieckiem.

Przydatne akcesoria

Gdy psiak oswoi się już nowym miejscem i sytuacją – należy rozpocząć trening czystości. Szczenięta w okresie kwarantanny (czyli w okresie od pierwszego do trzeciego szczepienia, w którym ich organizm buduje swoją odporność) nie powinny mieć kontaktu z innymi psami i ich odchodami, dlatego pierwsze 2-3 miesiące spędzimy głównie w domu. No chyba że jesteśmy posiadaczami prywatnego ogródka, do którego nie mają dostępu inne zwierzęta – wówczas, zachowując oczywiście czujność i ostrożność, możemy wychodzić z psiakiem tak często, jak to tylko możliwe.

Jeżeli trening czystości musi odbyć się w domu – wówczas niezbędne okażą się maty oraz kuweta dla psa. Szczenięta sikają najczęściej bezpośrednio po przebudzeniu, często po intensywnej zabawie i zawsze około kilkunastu minut po jedzeniu i piciu. Dobrze jest uważnie obserwować malucha i w odpowiednich momentach odprowadzać go na matę, by tam załatwiał swoje potrzeby. Jeśli dysponujemy ogródkiem – po prostu bardzo często wychodźmy z pieskiem na zewnątrz, pilnując tych najbardziej oczywistych momentów.

Rola dziecka? Arcyważna!

Dziecko powinno być angażowane w opiekę nad psem od samego początku, zarówno w zabawę z szczeniakiem, jak i karmieni i pojenie go (czyli dbanie o napełnianie i czyszczenie misek), jak i sprzątanie po piesku.

Dziecko powinno być od początku angażowane w opiekę nad psem - w ten sposób nauczy się obowiązkowości i odpowiedzialności

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.