pielęgnacja noworodka

Noworodek po porodzie – co powinnaś wiedzieć?

Noworodek po porodzie to temat, który u przyszłych mam wzbudza strach i niepewność. Pojawiają się pytania: czy sobie poradzę? A co jeśli nie dam rady lub nie będę wiedziała, jak zająć się swoim maleństwem? Spokojnie! Takie obawy są w pełni normalne. Boimy się tego, co nieznane. Pierwsze dni, a nawet i tygodnie po narodzinach dziecka to czas, kiedy mama i maluszek uczą się siebie nawzajem. Pielęgnacja noworodka nie jest tak trudna, jak teraz ci się wydaje. Przewijanie noworodka czy kąpiel noworodka tylko teraz wydają się czynnością na miarę zdobywania K2. Z czasem nabierzesz takiej wprawy, że poszczególne rytuały będziesz robiła z zamkniętymi oczami 😉 Najważniejsze w tym wszystkim jest zachowanie spokoju i… zdrowego rozsądku. Twoje dziecko nie będzie kochać cię mniej jeśli źle założysz mu pieluszkę lub użyjesz nieodpowiedniej zasypki.

Mama najważniejsza

Noworodek – to wokół niego toczy się życie całej rodziny. W tym całym amoku zapominamy o własnych potrzebach. A prawda jest taka, że w pierwszych dniach po porodzie mama musi zadbać głównie o samą siebie. Wiem, wiem – zaraz pojawią się słowa oburzenia, jak to o siebie? Najważniejsze jest dziecko. Owszem, maluszek jest szalenie ważny, ale zdrowie mamy jest nie mniej ważne. Te pierwsze dni po porodzie, mama powinna poświęcić na odpoczynek. Należy więc tak zorganizować czas, aby zajmując się dzieckiem, mogła jednocześnie odpocząć. Wsparcie świeżo upieczonego tatusia i reszty rodziny jest mile widziane! Musisz pamiętać, aby teraz nie tylko zadbać o ranę po porodzie, ale także regularnie i zdrowo jadać oraz pić duże ilości wody. Im szybciej dojdziesz do siebie, tym lepiej dla ciebie i twojego maleństwa. Jak w tym czasie może pomóc rodzina? A chociażby robiąc zakupy, gotując obiady czy piorąc i prasując rzeczy dziecka. Wierzcie mi na słowo, te drobne rzeczy bardzo pomagają młodej mamie, która w tym czasie może na spokojnie zatroszczyć się o maleństwo. Droga mamo – nie bój się poprosić o pomoc! Jesteś tylko człowiekiem, a nie robotem. Nie musisz ze wszystkim radzić sobie sama. Na miano Supermenki i tak już zasługujesz!

Przewijanie noworodka

Noworodek po porodzie wymaga wyjątkowo troskliwej opieki. Poza karmieniem, bardzo ważną kwestią jest przewijanie noworodka. Niestety, musi odbywać się ono bardzo często. Noworodek po porodzie ma szalenie wrażliwą skórę, która wykazuje duże tendencje do uszkodzeń. Jeśli nie zmienimy na czas pieluszki, wówczas narazimy maleństwo na odparzenia, a to potrafi być bardzo bolesne. Pieluszkę należy zmieniać zawsze od razu po zrobieniu przez dziecko kupki czy siusiu. Nie czekamy z tym nawet 5 minut. Najlepszym miejscem na zmianę pieluszki jest oczywiście przewijak. Zanim przejdziesz do działania, umyj ręce! Bakterie znajdujące się na dłoniach, mogą być niebezpieczne dla dziecka. Uwaga! Przewijanie noworodka to nie tylko zdjęcie brudnej pieluchy i nałożenie czystej. To także szereg innych czynności. Ważne jest dokładne oczyszczenie pupy dziecka, włącznie ze wszystkimi fałdkami i zagłębieniami. U dziewczynek skórę w miejscu intymnym oczyszczamy zawsze w kierunku od cewki moczowej do pupy – nigdy odwrotnie, gdyż w ten sposób można doprowadzić do infekcji. Jeśli mamy czas, pozwólmy dziecku choć przez kilka minut poleżeć z gołą pupą tak, aby skóra miała szansę trochę pooddychać.

przewijanie noworodka
źródło: pixabay

Kąpiel noworodka

A teraz coś, czego boi się większość mam i czynność tę powierza w silne ręce tatusiów – kąpiel noworodka. Dla świeżo upieczonych rodziców jest to misja specjalna. Dosłownie! Tymczasem nie musi to być wcale takie skomplikowane. Wystarczy wszystko sobie zaplanować i poukładać i po problemie. Pierwsza kąpiel noworodka powinna odbyć się w dniu powrotu do domu ze szpitala. Dlaczego nie wcześniej – jeszcze w szpitalu? Argumentem dla niekąpania maluszka tuż po porodzie jest naturalna warstwa ochronna na skórze. Noworodek ma na skórze maź płodową, która posiada wiele cech zdrowotnych. Przede wszystkim posiada właściwości immunologiczne i tym samym chroni młody organizm przed zakażeniami. I to nie wszystko. Zakwaszając skórę dziecka, chroni przed drobnoustrojami chorobotwórczymi. Tak więc nic na siłę. Droga mamo, pozwól swojemu maleństwu przez pewien czas pobyć „brudne”. Jemu wyjdzie to na dobre. A gdy już wrócicie ze szpitala do domu, będziesz mogła wykąpać swoje maleństwo. O czym należy pamiętać szykując kąpiel dla noworodka? Odpowiednie kosmetyki i akcesoria kąpielowe to jedno. Ważna jest także właściwa temperatura pomieszczenia i wody. Woda nie powinna być cieplejsza niż 37 stopni Celsjusza. Aby noworodek się nie wystraszył, polecam na początku zanurzać go w pieluszce tetrowej. Dzięki temu na spokojnie oswoi się z wodą. Po kąpieli nie zapominamy o umyciu uszu, oczek i buzi maluszka. Najlepiej zrobić to przy użyciu zwilżonych płatków kosmetycznych. A w czym kąpać dziecko? Może to być zwykła wanienka, jakich pełno w sklepach dla niemowlaków. Możecie też sięgnąć po nieco droższą wersję wyprofilowaną. Możecie też wybrać specjalny leżaczek do dużej wanny. To już zależy od was.

kąpiel noworodka

Akcesoria do kąpieli noworodka

Wspomniałam wyżej, że przy kąpieli dziecka przydadzą się odpowiednie akcesoria. Jakie dokładnie? Na pewno podstawą jest żel myjący dla niemowląt oraz emolienty do wody, które zadbają o natłuszczenie delikatnej skóry maleństwa. Warto zaopatrzyć się również w krem lub emulsję nawilżającą po kąpieli. Niezbędny jest też krem do pielęgnacji pupy. Uwaga! Krem przeciw odparzeniom nakładamy dość oszczędnie. Cienka warstwa z powodzeniem wystarczy, zwłaszcza jeśli używacie nowoczesnych pieluszek jednorazowych o strukturze plastra miodu. Lekarze zalecają nawet, aby tego typu kremy stosować dopiero w momencie, kiedy dojdzie do podrażnień. A co z oliwką? Pediatrzy zalecają stosować ją przez 1 miesiąc życia maleństwa – nie dłużej. Kosmetyk ten świetnie nawilża skórę dziecka, to fakt. Z drugiej strony, stosowany zbyt długo może zatykać pory.

Pielęgnacja dziewczynki

Pielęgnacja noworodka po porodzie uzależniona jest w dużej mierze od płci dziecka. Innej bowiem pielęgnacji wymaga dziewczynka, a innej chłopiec. U dziewczynki najważniejszy jest kierunek mycia okolic intymnych – o czym wspominałam wam powyżej. Kierunek mycia powinien być zawsze od sromu do odbytu – tak, aby bakterie z okolic odbytu nie miały szansy dostać się do pochwy. Należy pamiętać również o tym, aby nie namydlać i nie smarować kosmetykami do pielęgnacji ciała miejsc intymnych dziecka.

Pielęgnacja chłopca

U chłopców najważniejszą kwestią jest delikatne mycie prącia i jąder. Trzeba pamiętać, że przez około pół roku, napletek będzie przyrośnięty do prącia i w żaden sposób nie należy go odciągać podczas mycia. Po kąpieli należy dokładnie osuszyć miejsca intymne chłopca.

Noworodek po porodzie – pielęgnacja pępka

Noworodek po powrocie do domu ma kikut pępowiny, o który należy troskliwie zadbać. Przede wszystkim dbamy, aby kikut nie był uciskany przez pieluszkę lub ubranko. O ile jeszcze kilka lat temu uważano, że kikuta nie wolno moczyć podczas kąpieli, o tyle dziś lekarze zgodnym głosem przyznają, że umycie kikuta podczas kąpania dziecka jest jak najbardziej wskazane. Po umyciu kikut trzeba jednak delikatnie osuszyć i zostawić odsłonięty na jakiś czas, podwijając ubranko i pieluszkę dziecka. Czy tak, jak kiedyś przemywamy pępek dziecka spirytusem? Niekoniecznie. Lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie mydła dla niemowląt. W ten sposób nie wysuszymy pępka, ani też nie podrażnimy wrażliwej skóry maleństwa. Mydło dla niemowląt tak samo zapobiega infekcjom, co spirytus. Osobiście uważam, że kwestią najważniejszą w pielęgnacji pępka jest zapewnienie mu dostępu do świeżego powietrza. Dopływ powietrza pozwala kikutowi wyschnąć w sposób naturalny i jednocześnie zapobiega zakażeniom.

jak pielęgnować pępek noworodka

Pielęgnacja dziąseł

Kolejna kwestia – pielęgnacja dziąseł noworodka. Kiedyś uważano, że póki dziecko nie ma ząbków, nie trzeba czyścić jego jamy ustnej. Prawda jednak jest taka, że resztki mleka mogą osadzać się na dziąsłach dziecka i tym samym powodować bolesne stany zapalne. Dziąsła wystarczy przecierać wieczorem za pomocą jałowego gazika zmoczonego w letniej wodzie.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.