Nauka korzystania z nocnika to moment, w którym mogą wystąpić zaparcia - bądźmy cierpliwi i otwarci na potrzeby dziecka

Nocnikowy impas, czyli zaparcia u dzieci

Zaparcia zdarzają się i starszym i młodszym, i tym… najmłodszym. O zaparciach mówi się jeśli wypróżnienia są rzadkie i dodatkowo towarzyszy im ból. Jakie są pieluchowe i nocnikowe normy? Co powinno wzbudzić nasz niepokój i kiedy skorzystać z pomocy lekarza? Oto kilka ważnych informacji na temat zaparć.

CZĘSTOTLIWOŚĆ

Maluchy karmione piersią robią kupkę minimum raz dziennie, choć normą jest również... kilka razy dziennieOsoby dorosłe i dzieci powyżej 3. roku życia powinny wypróżniać się minimum trzy razy tygodniowo. To norma wynikająca z czasu, który potrzebny jest naszemu układowi pokarmowemu na strawienie pożywienia (od 12 do 72 godzin). O zaparciu mówimy zatem, gdy dziecko robi kupkę rzadziej niż 3 razy na tydzień. Podobną normę przyjmujemy w odniesieniu do niemowląt i małych dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym. Natomiast niemowlęta karmione piersią robią kupkę codziennie (czasem więcej niż raz dziennie!).

PRZYCZYNY

Najczęstszą przyczyną zaparć jest nieodpowiednia dieta i niewystarczające nawodnienie organizmu. W przypadku maluchów karmionych piersią ewentualne zaparcia mogą mieć związek z jakąś zmianą w diecie mamy (pofolgowałyśmy sobie ze słodyczami, czekolada wzięła nad nami górę, a może objadłyśmy się świeżymi pszennymi bułeczkami?) . U niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym może okazać się konieczna zmiana mleka – dobrą opinią wśród mam cieszy się ponoć mleko NAN, zaparcia po nim występują rzadko lub w ogóle. Dobrze jest również, po konsultacji z pediatrą, podawać dziecku wodę, zwłaszcza w gorące dni.

CO JESZCZE?

Zaparcia u dzieci to problem, z którym poradzimy sobie stawiając na zdrową dietę - cierpliwie i spokojnieWszystkie zmiany w życiu (nie tylko te związane z jedzeniem) mogą skutkować pojawieniem się zaparć przejściowych. Dla niemowląt i małych dzieci takie zmiany to np.: powrót mam do pracy i pojawienie się niani lub pobyt w żłobku i przedszkolu, zmiana miejsca zamieszkania, zmiana rytmu dnia, nauka korzystania z nocnika lub toalety. Zaparcia mogą również towarzyszyć rozszerzaniu diety malucha – są efektem zastępowania kolejnych porcji mleka posiłkami stałymi, a zatem mniej „wodnistymi”. Skutecznym sposobem na niwelowanie tej zmiany jest regularne nawodnianie organizmu dziecka (najlepiej czystą wodą lub herbatkami) oraz unikanie produktów spożywczych, które mogą nasilić problem zaparć (np. słodyczy, chrupek kukurydzianych), a stawianie na te bogate w błonnik pokarmowy.

Więcej informacji na temat zaparć u dzieci znajdziecie TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.