Bajki i baśnie terapeutyczne mają oswajać dzieci z trudnymi sprawami i przeprowadzać je przez nie
Dzieci

Niezwykłe bajki, czyli o bajkach terapeutycznych

Bajki i baśnie to coś, z czego powinno być utkane dzieciństwo każdego malucha. Czytane przez rodziców pozwalają oswajać emocje i uczucia oraz rozwijają wyobraźnię. Są bazą wielu zabaw i inspirujących dyskusji. Ale bajki mogą również leczyć… Jak to możliwe?  Bajki terapeutyczne pomagają budować lub odbudowywać poczucie bezpieczeństwa u dziecka. Ułatwiają również łagodzić dziecięce lęki. 

Nadmiar stresu

Dziecko w konkretnym momencie życia przeżywa na ogół konkretne lęki rozwojowe, do których dochodzą na wskroś współczesne niepokojeWspółczesne czasy to dla większości dorosłych czasy pełne niepokoju o codzienny byt, o spłatę kolejnej raty kredytu, o pracę, o zdrowie i bezpieczeństwo. Dzieci nigdy wcześniej (poza traumatycznymi doznaniami wojennymi, oczywiście!) nie były bombardowane taką ilością dorosłych problemów, wszechobecną agresją, przemocą i patologiami. Słuchają z nami radia, przysłuchują się rozmowom mam i tatusiów. I choćbyśmy nie wiem jak chcieli uchronić je przed całym złem świata i wszelkimi zagrożeniami – zawsze jakieś niepokojące strzępy informacji dolatują do ich uszu. Na te lęki nakładają się normalne, rozwojowe lęki małych dzieci, które boją się rozłąki z mamą, przedszkola, szkoły, nocnych ciemności i duchów pod łóżkiem…

Bajki terapeutyczne

Czytanie z mamą, czy tatą to zajęcie, które uwielbiają wszystkie dzieci - czytajmy więc jak najwięcejBajki baśnie mogą pomóc dzieciom przede wszystkim dając im wsparcie, pozwalając zidentyfikować się z bohaterami, którzy czują podobnie jak one. Młodsze i starsze dziecko może czuć się smutne, opuszczone, odrzucone, bać się – zupełnie jak postać z czytanej bajki. A następnie powoli, krok po kroku, racjonalizować trudne sytuację, i otrzymywać pomoc, nazywać emocje i je oswajać. W konsekwencji dziecko staje się odważniejsze, unosi głowę i buduje swoje ja w oparciu o pozytywny przekaz, że ze wszystkim można sobie dać radę. Bajki i baśnie terapeutyczne nie muszą odwoływać się do bardzo konkretnych sytuacji, by dziecko czerpało z nich moc. Chodzi raczej o to, by zainspirować dziecko do odkrywania własnych rozwiązań trudnych sytuacji. Ogromnym plusem terapii przez bajki jest fakt, że to forma, która nie stawia słuchaczowi żadnych wymagać, nie każe mu rozkładać na części pierwsze swoich myśli i uczuć, bazuje na intuicji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.