niedoczynność tarczycy objawy
Dzieci,  Zdrowie

Niedoczynność tarczycy w ciąży

Sama niedoczynność tarczycy to zaburzenie polegające na tym, że nasza tarczyca produkuje zbyt mało hormonów w stosunku do potrzeb organizmu. Niedoczynność tarczycy w ciąży jest zjawiskiem dość często występującym. Na pewno choroba wzbudza niepokój u przyszłej mamy. I faktycznie są ku temu podstawy. Nieleczona, może stanowić zagrożenie dla matki i mieć negatywny wpływ na rozwój płodu, jak również rzutować na stan zdrowia dziecka po porodzie, szczególnie jego rozwój intelektualny. Skąd w ogóle niedoczynność tarczycy w ciąży? Zazwyczaj przyczyną jest choroba Hashimoto, a więc przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Wśród innych przyczyn można wymienić m.in. stan po operacyjnym usunięciu tarczycy lub leczeniu jodem promieniotwórczym. Zdarza się i tak, że nie można określić przyczyny choroby. W jaki sposób objawia się niedoczynność, a także jak ją leczyć? O tym poniżej.

Niedoczynność tarczycy w ciąży – objawy

Ciąża a niedoczynność tarczycy – temat trudny, ale bardzo ważny dla przyszłych mam. Na pewno warto wiedzieć, jakie objawy daje choroba tak, aby w porę zareagować i móc rozpocząć leczenie. Wśród typowych symptomów wymienia się stałe uczucie zimna, suchość skóry, zaparcia, nadmierną senność, osłabienie, zaburzenia koncentracji oraz pogorszenie nastroju. Wiele kobiet tego typu objawy przypisuje szalejącym hormonom, tak więc czasami trudno wyłapać niedoczynność na czas. Ponadto, u wielu kobiet nie stwierdza się żadnych symptomów i wtedy chorobę rozpoznaje się wyłącznie na podstawie badań hormonalnych. Tak więc moje drogie przyszłe mamy – regularne badania to podstawa!

Ciąża a niedoczynność tarczycy

Jaki wpływ na ciążę ma niedoczynność tarczycy? Tak, jak wspomniałam wcześniej – choroba może negatywnie odbić się zarówno na samej mamie, jak również jej maleństwu. Kobiety z niedoczynnością tarczycy w ciąży są w grupie zwiększonego ryzyka pojawienia się powikłań okołoporodowych w postaci przedwczesnego porodu, stanu przedrzucawkowego czy rzucawki. Mimo że około 13. tygodnia ciąży u dziecka rozwija się tarczyca, to jednak przez całą ciążę czerpie ono od matki część hormonów. Tak więc, jeśli nie będziemy leczyć niedoczynności tarczycy w ciąży dalszy prawidłowy rozwój dziecka może zostać zakłócony. Warto w tym miejscu wspomnieć, że hormony tarczycy są szalenie ważne dla odpowiedniego rozwoju mózgu dziecka. Ich niedobór może więc prowadzić do wystąpienia powikłań, m.in. związanych z rozwojem mózgu płodu. Niedobór hormonów może też spowodować zbyt niską masę urodzeniową i zespół zaburzeń oddechowych, a także zaburzenia rozwoju neuropsychologicznego. Prawidłowo leczona niedoczynność tarczycy w ciąży niweluje wszystkie te powikłania. Tak naprawdę nie stwierdza się wówczas żadnych zaburzeń rozwojowych. Według prowadzonych W USA badań normy TSH jakie powinny być w pierwszym trymestrze to poniżej 2,5 natomiast w 2 i 3 trymestrze poniżej 3.

niedoczynność tarczycy w ciąży leczenie

Jak leczyć niedoczynność tarczycy w ciąży?

W momencie, kiedy choroba zostanie rozpoznana u kobiety dopiero w okresie ciąży, lekarz będzie dążył do jak najszybszego wyrównania czynności tarczycy. Niezbędne będzie przyjmowanie lewotyroksyny – substytutu naturalnych hormonów tarczycy. Dawka na pewno będzie większa, o mniej więcej 30% niż w przypadku leczenia przed ciążą. Po porodzie dawka leku zostanie zmniejszona. Przyjmowanie lewotyroksyny nie jest przeciwwskazaniem do karmienia piersią.

Przy zdiagnozowanej niedoczynności tarczycy należy zwrócić uwagę również na swoją dietę. Należy wdrożyć do swojego menu owoce, warzywa, pieczywo pełnoziarniste, chude mięso. Unikać należy tłuszczu pochodzenia zwierzęcego i węglowodanów. Ważne jest wypijanie ok. 2 litrów wody niegazowanej dziennie.

niedoczynność tarczycy a zajście w ciążę

Niedoczynność tarczycy a planowanie ciąży

Mimo, że niektórzy specjaliści są zdania, że problemy z tarczycą nie mają wpływu na płodność, to jednak zdecydowana większość przyznaje, że niedoczynność tarczycy może utrudniać zajście w ciążę. Według nich nie mieszczące się w normach wyniki badań stężeń hormonów tarczycy we krwi mogą być przyczyną problemów z zajściem w ciążę oraz jej utrzymaniem, zaś ciężkie zaburzenia funkcjonowania tarczycy prowadzą do niepłodności. Niezdiagnozowana niedoczynność tarczycy może utrudniać zajście w ciążę, ponieważ jednym z objawów choroby są bezowulacyjne cykle, które w oczywisty sposób uniemożliwiają zapłodnienie. Jednakże przy wdrożeniu odpowiedniego leczenia, starania o dzidziusia mogą zakończyć się sukcesem. Co warto wiedzieć? Jeśli planujesz ciążę to koniecznie wykonaj badania w kierunku chorób tarczycy – przede wszystkim oznaczenie TSH. W przypadku rozpoznania niedoczynności tarczycy wielu lekarzy radzi odłożenie w czasie decyzji o zajściu w ciążę. Spokojnie, nie oznacza to, że w ogóle nie będziesz mogła starać się o dzidziusia. Chodzi o to, że te starania będą musiały rozpocząć się nieco później – dla dobra twojego i dziecka. Bezpieczny czas zajścia w ciążę ustali endokrynolog. Musisz wiedzieć, że przy niedoczynności istnieje większe ryzyko poronienia, czemu winna jest zwiększona produkcja prolaktyny. Tak więc zawsze lepiej najpierw unormować tarczycę a dopiero potem planować ciążę.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.