Dbanie o odpowiednie nawilżenie skóry niemowlęcia to spokojny sen malucha i mamy
Dzieci,  Zdrowie

Nawilżanie skóry w 3 krokach

 Skóra malucha jest dużo bardziej wrażliwa niż skóra osoby dorosłej. Niezwykle ważne jest zatem dbanie o odpowiedni poziom jej nawilżenia – w ten sposób wzmacniamy tę najbardziej zewnętrzną barierę ochronną młodego organizmu. Sucha skóra u niemowlaka to potencjalne ryzyko, że przez uszkodzony naskórek przenikną do wewnątrz drobnoustroje i bakterie. Pielęgnowanie skóry dziecka powinno zatem zajmować ważne miejsce w codziennych rytuałach aż do trzeciego roku życia. Dopiero w czwartym roku życia skóra dziecka nabiera właściwości skóry osoby dorosłej – jest mniej przepuszczalna i grubsza.

Po pierwsze: nie wysuszaj

Nawilżanie skóry dziecka jest tym skuteczniejsze im bardziej dbamy o jej nie wysuszanie. Długie kąpiele w ciepłej wodzie wysuszają skórę – jeśli jednak dziecko uwielbia się chlapać i nie sposób pozbawić go tej porcji codziennej frajdy i przyjemności, należy koniecznie dodawać do kąpieli odpowiedniego emolientu, który zmiękcza wodę i tworzy na skórze dodatkową warstwę ochronną.

Po drugie: nawilżaj

Używaj sprawdzonych kosmetyków nawilżających do skóry suchej i wrażliwej, np. BepanthenPo wyjściu z wanny (lub jakiegokolwiek innego zbiornika wodnego, np. przydomowego basenu) – skórę należy osuszać oklepując (nie trąc!) miękkim ręcznikiem. Balsam, olejek lub krem nawilżający najlepiej nakładać na lekko wilgotna skórę – wówczas efekt będzie pełniejszy i dłużej się utrzyma. Ważne by do pielęgnacji suchej skóry używać jedynie sprawdzonych kosmetyków i produktów leczniczych, przeznaczonych dla dzieci i nie zawierających dodatkowych substancji zapachowych, parabenów i barwników.

Po trzecie: baw się!

Nawilżanie to ważny element pielęgnacji skóry niemowlakaProces smarowania i kremowania może być średnio atrakcyjny dla dziecka. Nawilżając skórę niemowlaka możemy delikatnie go masować, cały czas z nim rozmawiając. Starsze dziecko wciągnijmy do „zabawy w smarowanie” – maluchy uwielbiają wszelkie procesy nakładania kremu, a ich efekty bywają… komiczne! Zabawa w nawilżanie jest absolutnie bezpieczna, nie da się przecież nawilżyć skóry za bardzo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.