Rozwój mowy u dziecka to skomplikowany proces, który rozpoczyna się już w okresie niemowlęcym

Jak nauczyć dziecko mówić?

Roczne dziecko to maluch, który właśnie dumnie wychodzi z okresu niemowlęcego i wkracza w świat małego dziecka. Co potrafi roczne dziecko? Na jakim poziomie jest jego rozwój mowy i jak ów rozwój możemy stymulować?

Co potrafi roczne dziecko?

Roczne dziecko potrafi już całkiem sporo, a jego rozwój wciąż przebiega w szybkim tempieMaluch, który kończy 12 miesięcy potrafi samodzielnie siadać, swobodnie raczkuje, a często również chodzi. W rozwoju ruchów precyzyjnych używa już chwytu „szczypcami”, czyli ujmuje przedmioty między kciuk, a palec wskazujący. Potrafi również wkładać i wyjmować przedmioty z różnego rodzaju pudełek i pojemników. Maluch znajduje też przedmioty schowane i potrafi wskazać rzecz, o którą go pytamy, a także zaczyna używać coraz większej ilości artykułów zgodnie z ich przeznaczeniem (np. czesze włosy szczotką, pije z kubka itd.). Ogromny postęp daje się zauważyć w rozwoju społecznym. Roczne dziecko uwielbia zabawy w naśladowanie – chętnie powtarza dźwięki i gesty, również po to, by zwrócić czyjąś uwagę na siebie. Preferuje stałych opiekunów i potrafi głośno protestować, gdy mama, tata lub ulubiona ciocia opuszczają pomieszczenie. Wprawia się również w testowaniu reakcji rodziców na swoje zachowanie (to taki trening dla nas przed zbliżającym się buntem dwulatka). Ma już swoje ulubione zabawki, je samodzielnie palcami i potrafi współpracować przy ubieraniu (jeśli chce, oczywiście!).

Rozwój mowy u roczniaka

Każda okazja jest dobra, by porozmawiać, np. podając dziecku zupę - nie podawajmy mu jej w ciszy8-12 miesięczne dzieci zwracają coraz większą uwagę na słowa wypowiadane przez inne osoby, chętnie je naśladują i próbują powtarzać wyrazy. Możemy odnieść wrażenie, że dziecko bez ustanku „gada” – gaworzy bowiem prawie cały czas, wydając przy tym masę najczęściej niezrozumiałych dźwięków. Roczne dziecko potrafi odpowiedzieć na proste polecenia słowne i doskonale rozumie słowo „nie” – słysząc je przerywa na chwilę aktualnie wykonywaną czynność. Używa wykrzykników, takich jak „ach” i „och” oraz używa prostej gestykulacji nawiązującej do wypowiadanych słów (np. kręci głową na „nie”). Kiedy dziecko zaczyna mówić? Pierwsze słowa pojawiają się właśnie pod koniec pierwszego roku życia. W tym wieku dziecko często potrafi już powiedzieć „mama” i „tata” oraz kilka innych słów, które są dla niego ważne, np. określają rodzeństwo, zwierzaka lub ukochaną przytulankę.

Jak zachęcić dziecko do mówienia?

Gdy nasz maluch zaczyna wypowiadać pierwsze słowa – my nabieramy apetytu na to, by nauczył się szybko z nami komunikować. Jak uczyć dziecko mówić? Przede wszystkim nie na siłę i nie w trakcie żmudnych i monotonnych ćwiczeń. Najlepsza rzeczą, którą możemy zrobić dla naszego potomstwa w kontekście rozwoju mowy jest… mówienie do niego przy każdej możliwej okazji. Przebieranie, karmienie, zabawa w układanie klocków, czy ukrywani i szukanie przedmiotów to doskonały trening mowy dla malucha, który uczy się głownie słuchając i naśladując to, co słyszy. Dzieci uwielbiają głos swoich rodziców, dlatego warto wykorzystywać wszelkie codzienne czynności właśnie na mówienie do dziecka. Gdy np. podajemy dziecku zupę – nie róbmy tego w milczeniu! „To jest pyszna zupka dla ciebie, z ziemniaczkami, które tak lubisz”. Proste? Proste! I bardzo pożyteczne. Jak nauczyć dziecko mówić? Przede wszystkim entuzjastycznie reagując na wszelkie próby komunikowania się – maluch musi czuć pozytywne wsparcie rodzica. Dobrze jest czasem odwrócić rolę i… powtarzać po dziecku. To nie tylko sprawi mu ogromną frajdę, ale również zachęci go do trenowania mówienia. Jeśli wykażemy odrobinę cierpliwości – wkrótce (zdecydowanie szybciej niż nam się wydaje!) będziemy mogli cieszyć się konwersowaniem z naszym dzieckiem. Już dwuletni brzdąc potrafi formułować krótkie zdania, a trzylatek najczęściej… gada jak najęty.

Czytanie dziecku to doskonały sposób na naukę mówienia oraz okazja do budowania więzi emocjonalnej i intelektualnejDrugą czynnością, która jest świetnym bodźcem do rozwoju funkcji poznawczych jest czytanie dziecku. Już niemowlęta i małe dzieci z zainteresowaniem będą słuchały głosu czytającej mamy, taty, czy dziadka. Czytając dziecku, przyczyniamy się do rozwoju jego umiejętności fonetycznych i językowych. Ponadto pobudzasz jego wyobraźnię i najprawdopodobniej rozbudzasz zamiłowanie do lektury oraz nauki samodzielnego czytania w przyszłości. Czytanie to również wyjątkowa okazja do budowania więzi intelektualnej i emocjonalnej z maluchem. Jak czytać? Najlepiej dramatycznie! Im większy talent aktorski ma osoba czytająca, z tym większym zainteresowaniem dziecko będzie słuchało czytanej bajki, czy opowieści.

Co powinno wzbudzić nasz niepokój u rocznego brzdąca?

Pamiętając, że każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie i niczego nie należy przyspieszać na siłę. Warto jednak skonsultować się z lekarzem, gdy nasz roczny maluch nie raczkuje lub podczas raczkowania powłóczy jedną połową / stroną ciała i nie potrafi stać z podparciem. Niepokój może również wzbudzić brak zainteresowania zabawami typu „a ku-ku”, nie wskazywanie odpowiednich przedmiotów lub obrazków i nie szukanie przedmiotów, które schowaliśmy na jego oczach. Jeżeli zaś chodzi o rozwój mowy – porozmawiajmy z pediatrą, gdy dwunastomiesięczny maluch nie gaworzy i nie naśladuje dźwięków mowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.