Imiona dla dzieci to jedna z ważniejszych decyzji, którą muszą podjąć świeżo upieczeni rodzice. Jak to zrobić?

Najpopularniejsze imiona dla dzieci

Jedną z ważniejszych decyzji dotyczących przyszłości dziecka większość rodziców podejmuje jeszcze zanim maluch pojawi się na świecie. Jak to możliwe? Wybieramy imię dla dziecka! To imię będzie mu towarzyszyło przez całe życie. No chyba że naprawdę się nie popiszemy – może się wówczas okazać, że nasz Brajanek woli jednak być zwykłym Janem i po osiągnięciu pełnoletniości postara się o urzędową zmianę imienia. Jakie są najpopularniejsze imiona dla dzieci? Czym się kierować przy wyborze imienia dla chłopca lub dziewczynki? Jakie znaczenie mają najpopularniejsze imiona?

Najpopularniejsze imiona 2016

Ministerstwo Cyfryzacji publikuje co roku zestawienia najpopularniejszych imion dla chłopców i dziewczynek. Dzięki temu wiemy ile dzieci otrzymało w danym roku konkretne imię. Przyjrzyjmy się statystykom za rok 2016/2017.

Najpopularniejsze imiona dla chłopców, pierwsza trójka:

  • Antonii – takie imię otrzymało 9138 chłopców;
  • Jakub – takie imię otrzymało 8942 chłopców;
  • Szymon – takie imię otrzymało 8264 chłopców.

Na dalszych miejscach pierwszej dziesiątki najpopularniejszych imion są kolejno: Jan, Filip, Franciszek, Mikołaj, Aleksander, Kacper i Wojciech. Pierwszą pięćdziesiątkę zamyka Borys – takie imię nadano 817 nowonarodzonym chłopcom.

Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek, pierwsza trójka:

  • Zuzanna – takie imię otrzymało 8837 dziewczynek;
  • Julia – takie imię otrzymało 8637 dziewczynek;
  • Lena – takie imię otrzymało 8367 dziewczynek.

Na dalszych miejscach pierwszej dziesiątki najpopularniejszych imion są kolejno: Maja, Hanna, Zofia, Amelia, Alicja, Aleksandra i Natalia. Pierwszą pięćdziesiątkę zamyka Aniela – takie imię nadano 883 nowonarodzonym dziewczynkom.

Wyglądasz jak... Julka, albo Amelka! Niektórzy rodzice odkładają decyzję o wyborze imienia do dnia poroduTego typu zestawienia mogą, ale nie muszą być pomocne w wyborze imienia dla swojego dziecka. Wszystko zależy od podejścia rodziców do tematu. Niektórzy będą szukali na wyżej pokazanych listach inspiracji, inni z kolei, wymyśliwszy wcześniej imię dla dziecka, a następnie odkrywszy, że jest ono np. w pierwszej trójce – zrezygnują z pierwotnego pomysłu na rzecz jakiegoś innego, mniej popularnego (znajdującego się na niższych miejscach listy). Znajdą się i tacy rodzice, którym będzie zupełnie obojętna pozycja wybranego przez nich imienia na jakiejkolwiek liście bądź rankingu – takie podejście najczęściej prezentują ci, których wybór ma związek z rodzinnymi tradycjami i np. dziecko ma otrzymać imię na cześć babci lub dziadka.

Najrzadziej wybierane imiona dla dzieci

Skoro była mowa o najpopularniejszych imionach – warto również wspomnieć o tych, które wybierane są najrzadziej. Może to właśnie tutaj znajdziecie imię dla swojego dziecka?

Najrzadziej nadawane imiona dla dziewczynek (zestawienie za 2015 rok): Sophia, Stella, Melisa, Selena, Idalia, Hannah, Aurora, Ksenia, Oksana, Jolanta, Larysa i Lilly. Do imion, które kiedyś były bardzo popularne, a teraz wylądowały na peryferiach rankingów popularności należą m.in.: Marzena, Iwona, Wioletta, Żaneta, Cecylia i Ilona.

Najrzadziej nadawane imiona dla chłopców (zestawienie za 2015 rok): Amir, Anatol, Bastian, Zenon, Wawrzyniec, Gniewomir, Oscar, a także Bryan i Kewin. Ze świecą szukać trzeba będzie w tym roczników również Ireneuszów, Eliaszy, Marianów, Bronisławów i Klaudiuszów – te imiona kiedyś cieszyły się dużą popularnością, a współcześnie okupują najniższe pozycje w rankingach. Oryginalnym imieniem dla chłopca będzie również: Colin, czy Aron, a także Brian i Nathaniel.

Imiona mają swoją symboliczną moc

Znaczenie imiona ma... znaczenie! Jakub będzie podbijał świat, a Szymon złamie niejedno niewieście serceJeśli wciąż wahacie się i nijak nie możecie zdecydować się na wybór imienia dla dziecka – może warto zagłębić się w świat symboli. Każde imię ma bowiem swoje symboliczne znaczenie i to ono właśnie może się okazać dla nas najbardziej inspirującą wskazówką w poszukiwaniach tego jednego, jedynego i idealnego imienia dla dziecka.

Przyjrzyjmy się znaczeniom tych najpopularniejszych imion:

Antoni – to mężczyzna zdecydowany, solidny i odpowiedzialny; nie jest przebojowy, ani agresywny, ale potrafi dążyć do celu z uporem i cierpliwością, której zdecydowanie można mu pozazdrościć; ma świetną intuicję, ale życiowe decyzje podejmuje opierając się na logice.

Jakub – to mężczyzna energiczny i ruchliwy, wszędzie go pełno i chętnie uczestniczy w życiu innych; aby czuć się szczęśliwym – potrzebuje czuć się potrzebnym; dokładnie analizuje problemy, ale ocenia je bardzo subiektywnie, dlatego często zarzuca się mu egoizm; Jakub lubi wyzwania i podróże.

Szymon –  to mężczyzna tajemniczy, mocno strzegący swojej prywatności, poważny i pewny siebie; bywa pamiętliwy i z zasady nie okazuje uczuć, nie ulega równie wpływom innych ludzi.

Zuzanna – to kobieta energiczna, szybko podejmująca decyzje i działania, ekspresowo pokonująca wszelkie przeszkody; może mieć problem z dokładną analizą problemów i zdarza się, że przez pośpiech wpada w dodatkowe kłopoty; ma wielkie serce i jest otwarta na innych ludzi.

Julia – to kobieta pełna wdzięku i majestatu, raczej skryta i nieśmiała niż przebojowa; często skrywa emocje i uczucia; ogromnie ceni swoich przyjaciół i bardzo ciężko przeżywa ewentualną zdradę.

Lena – to kobieta kapryśna, ale posiadająca niezłomną wolę; niezależna i niezłomna; często odkłada sprawy na później i uwielbia leniuchować, nie czuje też pociągu do nauki, ale ma świetne pióro i oko oraz bogatą wyobraźnię.

Znaczenie imion można sprawdzić w internecie na jednym z wielu serwisów poświęconych tej tematyce.

Jakie imiona noszą Wasze dzieci? Dlaczego właśnie takie wybraliście? Jakie imię dla chłopca podoba się Wam najbardziej? A imię dla dziewczynki?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.