Dzień Dziecka to świetna okazja, by radośnie celebrować dzieciństwo naszych pociech - możemy oddać im inicjatywę na cały dzień!

Dzień Dziecka i inne święta!

Dzień Dziecka to święto, które na stałe wpisało się w kalendarz świąt. W Polsce Międzynarodowy Dzień Dziecka obchodzony jest od 66 lat, a ten pierwszy odbył się w 1950 roku w związku z Apelem sztokholmskim, który wzywał do zaprzestania produkcji niebezpiecznej broni atomowej. W 1952 roku Dzień Dziecka stał się w Polsce świętem stałym, a w 1954 roku – Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych ustanowiło oficjalnie święto dzieci, by podkreślić wagę praw dziecka zebranych w Karcie Narodów Zjednoczonych. 

Świętowanie Dnia Dziecka!

Najcenniejszym co możemy ofiarować naszym dzieciom jest... nasz czas i 100% uwagiDzień Dziecka to świetna okazja, by choć na chwilę zatrzymać się w szalonym pędzie współczesnego życia i zrobić z naszymi dziećmi coś wyjątkowego. Prezent może być jedynie symboliczny, bo czymś absolutnie najcenniejszym, co możemy ofiarować dziecku jest… nas czas. Postarajmy się tego dnia wyłączyć telefony, odciąć się od sprawdzanych na bieżąco informacji oraz portali społecznościowych. Co robić w ten szczególny dzień? Można skorzystać z licznych darmowych propozycji oferowanych przez władze miasta lub gminy. 1 czerwca odbywają się liczne festyny i pikniki – wystarczy wybrać którąś z propozycji. Możemy również oddać inicjatywę dziecku i pozwolić mu zaplanować jego święto wedle jego uznania – z pewnością poczuje się wyróżnione i docenione. Kino lub teatr, frytki i lody? Każdy pomysł jest dobry, pod warunkiem że zakłada wspólne spędzenie czasu!

Święta pokrewne

Międzynarodowy Dzień Dziecka Afrykańskiego obchodzony jest od 1991 roku na cześć dzieci, które protestowały m.in. o swoją lepszą edukacjęDzień Dziecka jest obchodzony hucznie i radośnie. Tego dnia nasze myśli uciekają jednak do dzieci, które w życiu mają nieco mniej (lub dużo mniej!) szczęścia, niż nasze pociechy. Z myślą o tych właśnie dzieciach ustanowiono kilkanaście świąt pokrewnych – nie po to by świętować, ale po to by zwrócić uwagę na konkretne problemy. I tak np. 12 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dzieci-Żołnierzy (promujący zakaz wykorzystywania dzieci jako żołnierzy w konfliktach zbrojnych), a 12 czerwca – Światowy Dzień Sprzeciwu wobec Pracy Dzieci (mający na celu ograniczenie wyzysku dzieci i przestrzeganie minimalnego wieku zatrudniania). 16 czerwca obchodzony jest z kolei Dzień Dziecka Afrykańskiego ustanowiony na cześć afrykańskich dzieci, które 16 czerwca 1976 roku wyszły na ulice, by zaprotestować m.in. przeciw niskiemu poziomowi edukacji – z rąk policji zginęło wówczas ponad sto osób, w tym wielu chłopców i dziewczynek. 11 października świętuje się Dzień Dziewcząt, który ma podkreślać ich równe prawa oraz niezwykle ważną rolę, którą mają do odegrania w świecie. To tylko niektóre przykłady świąt ustanowionych na rzecz dzieci!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.