Sposoby na katar u niemowlaka
Dzieci,  Zdrowie

Na zdrowie, niemowlaku!

 Kicha, prycha, z nosa kapie… Dobrze jeśli chociaż kapie, ale żeby nie dopuścić do rozwoju infekcji – trzeba dziecko wspomóc w skutecznym oczyszczaniu małego noska. Jakie Wy macie sposoby na noski swoich dzieci?

Czyszczenie noska niemowlaka – podstawowe zasady:
1. Nawilżanie powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko.
2. Nawilżanie błony śluzowej noska – można używać wody morskiej w sprayu (odpowiedniej do wieku dziecka) lub roztworu soli fizjologicznej (w ampułkach).
3. Częste oczyszczanie nosa z wydzieliny za pomocą odpowiednich sprzętów oraz – w przypadku mniejszych dzieci – układania ich w pozycjach ułatwiających wypływanie kataru.

Maluchy nie potrafią samodzielnie wydmuchać swoich nosków i oczyścić ich z wydzieliny. Mama i tata są tutaj kluczowymi postaciami w walce z katarem. Na szczęście do walki nie musimy stawać nieuzbrojeni. Uzbrójmy się przede wszystkim w cierpliwość oraz któryś z kilku sprzętów wspomagających nas na placu boju.

Gruszka – urządzenie, którego używały nasze mamy. Mniejsze lub większe, ze specjalnymi szerokimi końcówkami, które minimalizują ryzyko uszkodzenia błony śluzowej w malutkim nosku.

Urządzenie do wysysania wydzieliny z nosa – spokojnie, nie jest to niesmaczne (specjalnie skonstruowany system zatrzymuje wydzielinę w podłużnym pojemniku)! Urządzenie to wymaga jednak od rodzica sporo siły ssącej – dmuchanie balonów to przy tym naprawdę błahostka.

Urządzenie do wysysania wydzieliny z nosa podłączane do odkurzacza – spokojnie, specjalny system ograniczający siłę ssącą odkurzacza nie zrobi krzywdy naszemu dziecku, a pozwoli skutecznie usunąć nawet gęsty katar.

Każde z wymienionych wyżej rozwiązań ma swoje plusy i minusy. To my musimy zdecydować, który sposób jest najlepszy dla nas i naszego dziecka. Użytkowanie musi być jak najbardziej komfortowe i jak najmniej stresujące. U mnie w wypadku starszego dziecka sprawdzała się gruszka przy mniejszych katarach, a przy tych bardziej obfitych – urządzenie do wysysania wydzieliny przez rodzica. Nosek młodszego dziecko niemal od samego początku był czyszczony z pomocą odkurzacza. Największą frajdę miał mój prawie roczny niemowlak, który próbował sam czyścić sobie nos włączając odkurzacz i wsadzając do noska końcówkę urządzenia (oczywiście wszystko pod kontrolą!).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.