Mokry kaszel u niemowlaka nie musi być groźny - najważniejsze to wiedzieć, jak postępować
Zdrowie

Mokry kaszel u niemowlaka – co robić?

Przede wszystkim nie panikować! Mokry kaszel u niemowlaka to znak, że organizm dziecka stara się pozbyć z dróg oddechowych zalegającej tam wydzieliny. Takiego kaszlu nie powinniśmy absolutnie hamować, bo to jeden z podstawowych mechanizmów obronnych organizmu. Jeśli mokro kaszle niemowlak – powinniśmy go bacznie obserwować, bo u małych dzieci w szybkim tempie niegroźna infekcja górnych dróg oddechowych może zamienić się w zapalenie oskrzeli lub płuc. 

Mokry kaszel u niemowlaka – sposób postępowania

  1. Wietrzenie pokoju, w którym przebywa dziecko powinno być przeprowadzane minimum dwa razy na dobęNie panikować! Nie każdy mokry kaszel musi przerodzić się w zapalenie oskrzeli i płuc. Może tym razem skończy się na zwykłej infekcji?
  2. Nawilżać i wietrzyć pomieszczenia,  w których przebywa malec.
  3. Nawadniać organizmu dziecka, bo odpowiednio nawodniony organizm to bardziej wodnista i łatwiejsza do odksztuszenia wydzielina.
  4. Inhalować dziecko. Najlepiej zaopatrzyć się w inhalator lub nebulizator i to za jego pośrednictwem serwować dziecku inhalacje – te najprostsze wykonamy za pomocą zwykłej wody z dodatkiem soli (ma działanie antyseptyczne). Inhalatory to również doskonały sposób na podanie dziecku leków mukolitycznych, które mogą pomóc zwalczyć mokry kaszel u niemowlaka. Inhalacje możemy również wykonać za pomocą tradycyjnej miski lub garnka (wlewamy do nich ciepłą, parującą wodę z dodatkiem soli lub wybranych ziół) oraz ręcznika, którym przykryjemy głowę malca (żeby było mu raźniej – możemy pod ów ręcznik zanurkować wspólnie!).
  5. Oklepywać dziecko. To jedna z najważniejszych rzeczy, które mamy do zrobienia. W ten sposób wydzielina nie będzie zalegała w drogach oddechowych, a dziecku będzie ją zdecydowanie łatwiej usunąć podczas odkasływania. Dziecko oklepujemy dłonią złożoną w łódkę (w praktyce plecy dziecka oklepywane są przez powietrze, które zbiera się w tej złożonej w łódeczkę dłoni).
  6. Jeżeli maluch gorączkuje - podawajmy mu leki przeciwgorączkowe zawierające paracetamol lub ibuprofenPodawać leki przeciwgorączkowe (tylko wtedy, gdy dziecko gorączkuje!) i  leki wzmacniające odporność i/lub przeciwwirusowe (opcjonalnie!) – te drugie najlepiej po konsultacji z pediatrą naszego malucha. Syropem, którego podawanie nie wymaga konsultacji ani z lekarzem, ani z farmaceutą jest tradycyjny syrop z cebuli – może nasza babcia lub mama mają nań sprawdzony przepis?
  7. Udać się do lekarza w każdej niepokojącej nas sytuacji, zwłaszcza gdy kaszel utrzymuje się kilka dni, a stan malca nie ulega poprawie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.