Bezzębny uśmiech jest piękny, ale ten z dwoma ostrymi ząbkami - niepowtarzalny i uroczy

Misja: przetrwać ząbkowanie!

Mówi się, że Panu Bogu nie udała się starość i zęby. Na starości się nie znam. Fakt jest jednak taki, że  granica wieku, po przekroczeniu którego mówi się o człowieku, że jest stary – z roku na rok się przesuwa. Może więc z tą starością wcale nie jest tak źle? Znam się natomiast na zębach i tu faktycznie trzeba przyznać rację ludowemu porzekadłu (mrużąc oko oczywiście) – niewielu ludziom jest dane cieszyć się kompletnym uzębieniem do wspomnianej już starości, a proces dbania o zęby naznaczony jest mało przyjemnymi (i kosztownymi) spotkaniami ze stomatologiem. Zanim jednak przyjdzie nam cieszyć się urokami posiadania zębów (czyli: gryźć, mielić i przeżuwać) – zęby muszą nam wyrosnąć, a to proces długi i bolesny.

Pierwsze zęby

Ząbkowanie to proces wyrzynania się mleczaków, czyli pierwszego (z dwóch) garniturów zębów. Najczęściej zaczyna się około 6 miesiąca życia, a jako pierwsze pojawiają się dolne jedynki. Może się jednak zdarzyć i tak, że ząbki zaczną pojawiać się już na przełomie 3 i 4 miesiąca życia, albo dopiero w okolicach pierwszych urodzin – to sprawa uwarunkowana genetycznie (kiedy sami ząbkowaliśmy jako niemowlęta?).  Pierwsze nie muszą też być koniecznie dolne jedynki – przed nimi mogą pojawić się  dolne dwójki lub górne jedynki.

Oho, idą zęby…

Ząbkowanie to bolesny proces okupiony łzami malucha i nieprzespanymi nocami Jest kilka objawów, które pozwalają nam postawić diagnozę: ząbkowanie w toku. Kiedy dziecko ząbkuje mocno się ślini, staje się niespokojne i marudne, nie chce jeść, gorzej śpi w nocy, często budzi się z płaczem. Ząbkowaniu może towarzyszyć gorączka – jeśli jednak nie przekracza ona 38,5 stopnia, z reguły nie mamy powodów do zmartwień (można wówczas podać leć przeciwgorączkowy mający również zbawienne  działanie przeciwbólowe).

Sposoby na bolesne ząbkowanie

Gryzaki dla dzieci łagodzą ból spuchniętych dziąseł. Wybór gryzaków jest ogromny. Istnieje szereg sposobów na łagodzenie bólu towarzyszącego wyrzynaniu się pierwszych zębów. Silikonowa szczoteczka zakładana na palec mamy lub taty delikatnie masuje dziąsła, a gdy już pojawią się ząbki – służy do ich czyszczenia. Gryzaki to zabawki idealne dla ząbkującego malucha – najlepiej sprawdzają się te z wkładem, który można schłodzić w lodówce. W aptekach możemy kupić różnego rodzaje żele do smarowania rozpulchnionych dziąseł, których zadaniem jest uśmierzenie bólu i odkażanie miejsca, w którym pojawi się pierwszy (i każdy kolejny) ząb.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.