Dobra organizacja to podstawa kąpielowego sukcesu
Dzieci,  Zdrowie

Miłej kąpieli, niemowlaku!

 Pierwsza kąpiel dziecka to ogromne przeżycie – z najdrobniejszymi szczegółami pamiętam obie pierwsze kąpiele naszych córek. Był stres (czy dobrze trzymam, czy woda nie jest za ciepła lub za zimna, czy nie naleje się maleństwu do uszu, czy zmoczyć główkę, czy włączyć muzykę, czy…) i była radość (bo wszystko się udało, a dziecko nie płakało). Niedawno przyszło mi się zmierzyć z własną pamięcią i wzruszającymi wspomnieniami – moja siostra urodziła syna i poprosiła mnie o asystowanie w jego pierwszym zanurzeniu. Skoczyłam więc na główkę, odświeżyłam „know how” jak kąpać niemowlę i… przeżyłam to jeszcze raz!

Zorganizuj stres

Wszystko pod ręką. Wygodnie!

Pierwsza kąpiel noworodka, a później każda kolejna kąpiel niemowlaka – to stres dla rodzica (na szczęście z każdą kąpielą stresu jest trochę mniej). No i stres da się okiełznać poprzez dobrą organizację. Jeśli z namysłem przygotujemy kąpiel dla dziecka, zgromadzimy pod przysłowiową ręką wszystkie niezbędne produkty i rzeczy, omówimy podział obowiązków i kolejność kąpielowych zdarzeń z współmałżonkiem (lub siostrą) – wszystko pójdzie jak z płatka.

Kąpielowe „must have”

Przygotuj kąpiel dziecka od A do ZPotrzebujemy: niemowlę (lub noworodka), wanienkę (może być również czysta umywalka z małym ręczniczkiem położonym na jej dnie), kosmetyki do kąpieli (delikatny płyn i szampon), myjkę (lub własna dłoń – na początek naprawdę wystarczy), puchaty ręcznik (najlepiej z kapturkiem), kosmetyki do kąpieli (oliwka, krem lub balsam nawilżający, krem przeciw odparzeniom), czyste ubranka i pielucha (lub dwie – zdarza się bowiem, że zanim zdążymy dziecko ubrać, ono zdąży zabrudzić pieluchę). Wcześniej zdecydujmy również czy temperaturę wody mierzymy przy użyciu termometru, czy zaufamy jednak własnej skórze (przedramion i łokci). Ustalmy również (najlepiej mówiąc to głośno i wyraźnie, by bardziej zapadło nam w pamięć), że dziecku nie zaszkodzi odrobina wody wlana do ucha lub oka (wystarczy później jedno i drugie delikatnie osuszyć). Kolejność działań, czyli jak kąpać niemowlę: rozbieramy, myjemy, osuszamy, kremujemy, ubieramy, przytulamy.

Spokojnie, damy radę!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.