Dzieci,  Zabawa

Mały poliglota

W obecnych czasach nikt chyba nie ma wątpliwości, że znajomość języka angielskiego to absolutna podstawa. Trudno sobie wyobrazić karierę i podróżowanie bez angielskiego opanowanego choćby na poziomie FC. O kursy języka angielskiego dla dzieci pytają już rodzice przedszkolaków (niektórzy nawet wcześniej!). Kiedy najlepiej zacząć uczyć dziecko języka obcego? Nie ma na to pytanie jednej właściwej odpowiedzi. Powinniśmy przede wszystkim obserwować malucha, dopasowywać nasze edukacyjne zapędy do jego potrzeb i zainteresowań. Każda nauka, również języka obcego, musi być w tym wieku po prostu… dobrą zabawą!

Dwa sposoby nauki

Onomatopeje to słowa dżwiękonaśladowcze, dzieci je uwielbiają! Warto je poznaćDzieci może uczyć się języka angielskiego oraz innych języków obcych na dwa sposoby: symultanicznie i następczo. Symultanicznie uczą się dzieci dwujęzyczne, przy czym należy wiedzieć, że bilingwizm nie jest wynikiem wyłącznie wychowania w dwujęzycznej rodzinie – może być również efektem wprowadzenia nauki drugiego języka przed 3 rokiem życia. Drugi sposób to sposób następczy, zwany również sekwencyjnym – w tym wypadku naukę języka obcego wprowadza się w momencie, gdy język ojczysty jest opanowany na poziomie umożliwiającym swobodną komunikację.

Nic na siłę!

Pozwólmy maluchowi zdecydować, kiedy chce rozpocząć naukę języka angielskiego, dbajmy o atrakcyjną formę tej naukiJeżeli nasze trzyletnie dziecko nie wykazuje zainteresowania nauką języka obcego – lepiej tę decyzję o kursach odłożyć na później (można ponawiać ją co kilka miesięcy). Jeśli jednak maluch chętnie poznaje nowe słówka, żywo interesuje się zabawami językowymi – warto wprowadzić naukę języka, oczywiście w jak najbardziej atrakcyjnej formie! Początki są niezwykle ważne, więc jeśli sami nie opanowaliśmy angielskiego na wysokim poziomie – lepiej poszukajmy kompetentnego nauczyciela (w myśl zasady, że lepiej uczyć od podstaw niż korygować błędy). W warunkach domowych świetnie sprawdzą się piosenki dla dzieci po angielsku, bajki i gry w języku angielskim, których bez liku znajdziemy w Internecie. Pomoce naukowe powinny być dopasowane do wieku dziecka – na początek anglojęzyczne gazetki dla dzieci oraz kolorowe książeczki zdecydowanie wystarczą.

Traktujmy znajomość języka angielskiego jako talent, który w maluchu rozwijamy! Enjoy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.