Dzieci

Karmienie piersią dla opornych

Zrobiłaś pierwszy krok i zdecydowałaś się na karmienie piersią? Super!  Przed Tobą wielka przygoda w krainie mlekiem płynącej. Jeśli tylko uda Ci się znaleźć odpowiednią pozycję do karmienia… Ile mam i ich dzieci, tyle pozycji – każda z nas musi wyczuć jaka będzie tą idealną. Wiele z nas intuicyjnie układa dziecko w ramionach, na kolanach lub na łóżku, by metodą prób i błędów dojść do porozumienia z noworodkiem i… własnymi piersiami. W razie jakichkolwiek niepowodzeń, gdy na horyzoncie mlecznej krainy zaczynają majaczyć wątpliwości w stylu: „chyba jednak nie dam rady, nie podołam” – nie wahajmy się prosić o pomoc. Pielęgniarki noworodkowe i środowiskowe, a przede wszystkim doradcy laktacyjni są właśnie po to, by ułatwić nam start w macierzyństwo. 

Karmienie piersią jest dobre!

Mleko matki, czy mleko modyfikowane? Ważne, by nasze dziecko było najedzone i kochaneJest sporo prawdy w porównaniu karmienia piersią do tańca – w jedynym i drugim przypadku musimy nauczyć się kroków i dopasować się do siebie. No i trening czyni mistrza w jednej i drugiej dyscyplinie, a po pewnym czasie tańczymy i karmimy niemal automatycznie. O karmieniu piersią mówi się bardzo dużo i chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że to najwłaściwszy sposób odżywiania dla noworodka i niemowlaka. Warto jednak w tym miejscu podkreślić, że karmienie malucha mlekiem modyfikowanym to nie zbrodnia, ani nawet drobne przestępstwo. Te mleka stworzono właśnie po to, by mamy które z różnych względów nie chcą lub nie mogą karmić piersią – mogły zastąpić kobiece mleko pełnowartościowym produktem.

Szukanie odpowiedniej pozycji

Karmienie piersią to najlepsze rozwiązanie dla naszego dziecka... i dla nas!Większości mam i ich nowo narodzonym dzieciom udaje się opanować technikę i dobrać idealną pozycję w ciągu pierwszych kilku lub kilkunastu dni. Najpopularniejsza i najczęściej stosowana jest pozycja klasyczna, w której układamy dziecko brzuchem do naszego brzucha, a jego główka spoczywa w naszym zgięciu łokciowym. Alternatywne pozycje, w których karmiąca mama siedzi to: pozycja krzyżowa i pozycja spod pachy (tzw. futbolowa). Mniej popularne, ale za to bardzo wygodne są pozycje leżące: na plecach i na boku (więcej informacji o każdej z wymienionych pozycji znajdziecie pod tym linkiem: KLIK). Bez względu na to, jaką pozycję ostatecznie wybierzemy – warto pamiętać o tym, by zarówno nam, jak i karmionemu dziecku było wygodnie (nic nie powinno nas boleć, ani cierpnąć, maluch powinien mieć prosty kręgosłup i nie mieć odgiętej główki).

Jaka jest Twoja ulubiona pozycja karmienia piersią?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.