kolka u dziecka domowe sposoby

Kolka u dziecka. Jak pomóc maleństwu?

Ratunku, moje dziecko ma kolkę! Która z nas tego nie przerabiała? Mimo, że kolka u dziecka nie jest niczym groźnym, to jednak nam świeżo upieczonym mamom, potrafi spędzić sen z powiek. Widząc jak cierpi nasze maleństwo, same cierpimy. Całe szczęście jest kilka sprawdzonych sposobów na przykrą dolegliwość.

Skąd wiadomo, że to kolka?

Kolka u dziecka to przypadłość dość popularna u maluszków. Skąd możemy mieć pewność, że to właśnie ona? Gdy twoje dziecko głośno płacze, do tego pręży się i napina całe ciało, możesz mieć pewność, że dopadła je kolka. Możesz też sprawdzić brzuszek maleństwa. Jeśli jest twardy i napięty to znak, że dziecko ma kolkę. Na wrzaski i krzyki nie pomaga noszenie, przytulanie, a nawet przystawianie do piersi.

Kolka u dziecka – jak pomóc?

Kolka u dziecka jest dużym dyskomfortem. Dlatego, gdy tylko zauważymy pierwsze symptomy, powinnyśmy jak najszybciej wziąć się do działania i pomóc maleństwu. W jaki sposób?

Terapia ciepłem

Ciepło działa zbawiennie – rozluźnia spięte mięśnie i przynosi ukojenie. Podczas ataku kolki, zrób dziecku ciepły kompres z pieluszki tetrowej. Po prostu wyprasuj ją nagrzanym żelazkiem i gotowe. Uważaj tylko, żeby pielucha nie była zbyt gorąca! Możesz też użyć suszarki do włosów i ciepłym (nie gorącym) strumieniem ogrzać brzuszek maluszka. Wygodne w użyciu są gotowe poduszeczki żelowe, które można kupić w aptece. Możesz także włożyć dziecko do wanienki z ciepłą wodą. Nie dość, że ciepła woda rozluźni spięte mięśnie, to na dodatek zrelaksuje i uspokoi malucha.

kolka u dziecka ciepłe okłady

Ćwiczenia

Dobrą metodą na odgazowanie niemowlęcych jelit jest ćwiczenie polegające na zginaniu i lekkim prostowaniu nóżek. Jest to tzw. rowerek. Delikatnie ujmij małe kolanka i dociśnij je do brzuszka. Przytrzymaj kilka sekund, pozwól maluszkowi rozluźnić nóżki, po czym powtórz ćwiczenie.

sposoby na kolkę u dziecka

Masaż brzuszka

Kolka u dziecka powinna zelżeć po wykonaniu masażu brzuszka. Pamiętaj tylko, że wykonywane ruchy muszą być okrężne i powolne – zawsze zgodne z ruchem wskazówek zegara. Możesz też później pomasować dziecięce plecki. Połóż dziecko na brzuszku – w ten sposób uciśniesz bolący brzuszek, a następnie masuj plecki.

kolka u dziecka masaż

Pomoc z apteki

Kolka u dziecka powinna również odpuścić po podaniu środków ułatwiających przemianę materii. Oczywiście muszą to być preparaty stworzone dla maluszków. Dobre efekty przyniosą produkty na bazie kopru. Pomóc mogą też leki zawierające dimetikon. Aby uzyskać pożądany efekt, leki trzeba przyjmować systematycznie, a nie doraźnie. Są one dostępne bez recepty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.