kolka niemowlęca co robić
Dzieci

Kolka niemowlęca – co robić?

Twoje dziecko płacze, podkurcza nóżki i nienaturalnie się pręży? Do tego ma twardy i napięty brzuszek? Owe symptomy pojawiają się wieczorem, w wszystkie sposoby na uspokojenie maluszka nie pomagają? To może być kolka niemowlęca. Tak naprawdę ciężko powiedzieć, skąd dokładnie bierze się kolka niemowlęca, tak więc droga mamo nie rób sobie wyrzutów, że coś źle zrobiłaś. Przypuszcza się, że może wynikać z niedojrzałości układu pokarmowego lub nerwowego, a także nadmiernego gromadzenia się gazów lub połykania powietrza w trakcie ssania piersi. I choć nie ma na nią jednego, skutecznego sposobu, nie jesteś wobec niej tak zupełnie bez szans. Istnieje wiele metod i sposobów na złagodzenie dyskomfortu. Poniżej znajdziesz te, które sprawdziły się w przypadku moich maluszków.

Kolka niemowlęca? Zadbaj o odpowiednią pozycję karmienia

Kolka niemowlęca może pojawiać się na skutek połykania powietrza podczas ssania piersi mamy. Jeśli więc niemowlę ssie pierś zbyt szybko i łapczywie przełyka mleko, spróbuj karmić je w pozycji delikatnie odchylonej do tyłu tak, aby mleko płynęło pod górkę. Ten prosty trik sprawi, że maluszek będzie pił wolniej. Sprawdź też, czy dziecko aby na pewno prawidłowo chwytało brodawkę piersi. Jeśli robi to dobrze, wówczas istnieje mniejsze ryzyko nałykania się powietrza.

Kolka niemowlęca? Karm krótko, ale częściej

Krótkie karmienie, ale częstsze to kolejny sposób na uniknięcie bolesnych kolek. Dodatkowo, specjaliści zalecają aby dziecko najpierw opróżniło jedną pierś, a dopiero później (jeśli będzie taka potrzeba) przeszło do drugiej piersi. Dlaczego? Bo mleko, które wypływa na początku ma mniej tłuszczu, a więcej cukru, który może powodować kolki.

kolka niemowlęca jak zapobiegać

Nie zapominaj o odbijaniu

Odbijanie to kwestia banalna, ale szalenie ważna. Nie zapominaj więc, aby po karmieniu położyć maluszka na ramieniu i odczekać, aż mu się odbije. W ten sposób ryzyko pojawienia się kolki zostanie zminimalizowane.

Masuj brzuszek

Aby uniknąć kolki niemowlęcej warto masować brzuszek dziecka – nawet kilka razy dziennie. To skutecznie rozkurcza jelita i działa uspokajająco. Zapobiega też gromadzeniu się gazów, które mogą być przyczyną kolki. Brzuszek należy masować ZAWSZE okrężnymi ruchami, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Jednocześnie należy delikatnie dociskać dłoń do brzuszka tak, aby pobudzić jelita do pracy. Brzuszka dziecka nie masujemy gdy kolka się pojawi, ale zapobiegawczo – tak, żeby ta kolka nie zdążyła się pojawić.

kolka niemowlęca masaż brzuszka

Rób dziecku rowerek

Kolejna metoda zapobiegająca gromadzeniu się gazów odpowiedzialnych za kolkę to słynny rowerek. Ćwiczenie polega na zginaniu i lekki prostowaniu nóżek dziecka. Podczas takiej gimnastyki, maluch oddaje gazy i tym samym odczuwa wyraźną ulgę.

Noś dziecko w chuście

Badania pokazują, że dzieci noszone w chuście o wiele rzadziej mają kolki, niż maluchy bezchustowe. Noś swoje maleństwo przynajmniej przez 2 godziny dziennie. Rób to w pozycji pionowej – na tzw. żabkę lub na ramieniu, jak do odbicia.

kolka niemowlęca co robić

A jeśli już pojawi się kolka…

Na pewno nie należy czekać, aż sama przejdzie. Reaguj natychmiast. Przygotuj dziecku ciepłą kąpiel lub ciepły okład i połóż go na brzuszku. Możesz też ogrzać brzuszek dziecka powietrzem z suszarki. Uważaj tylko, żeby nie było zbyt gorące! Dobrze sprawdzi się też termofor. Ciepło działa rozluźniająco i przeciwbólowo, dzięki czemu przynosi ulgę w dyskomforcie. Na kolkę niemowlęcą dobrze sprawdzi się też herbatka koperkowa lub woda koperkowa.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.