Katar alergiczny? Przekonajmy się!

Aaaaa psik! Aaaaa psik! Aaaaa… Mam już tego dość. Katar męczy mnie przez większą część roku. O ile jesienią i zimą można ów fakt zwalić na niekorzystne warunki atmosferyczne, o tyle wiosną i latem… No właśnie! Może więc ów katar to nie zwykły katar, tylko katar alergiczny! Jakie są najczęstsze przyczyny tego rodzaju nieżytu nosa, jakie są jego objawy i czym różni się od zwykłego kataru przeziębieniowego? Sprawdzam!

Przyczyny kataru alergicznego

Alergia katar? Przyczyną mogą być pyłki roślin - objawy takie nieżytu nosa utrzymują się wtedy, gdy pylą konkretne pyłkiPrzyczyną kataru alergicznego są oczywiście… alergeny. Potencjalnych alergenów jest wokół nas całe mnóstwo – to rozmaite substancje różnego pochodzenia i różnej natury, które u jednych osób nie wywołują żadnej reakcji, a u innych – wręcz przeciwnie. Kichanie jest jednym z mechanizmów obronnych naszego organizmu i zostaje „włączone” przez układ immunologiczny, by udrożnić przewody nosowe i ułatwić oddychanie. Pod pojęciem reakcji alergicznej rozumiemy reakcję niewspółmierną do przyczyny. Alergicy kichają np. z powodu pyłków roślin, które owszem mogą podrażnić nos (a dokładnie błonę śluzową nosa), ale przecież nie do tego stopnia, by uniemożliwić oddychanie. Inną sprawa jest obrzęk śluzówki, który faktycznie może utrudniać oddychanie przez nos. Do najczęstszych przyczyn kataru alergicznego należą następujące alergeny: pyłki roślin (powodujące objawy kataru alergicznego w tych porach roku, w których dana roślina pyli), roztocza kurzu domowego (mogące powodować objawy kataru alergicznego przez cały rok), alergeny pochodzenia zwierzęcego (np. sierść kota lub psa, powodują objawy kataru alergicznego w trakcie kontaktu ze zwierzęciem i mogą się utrzymywać przez jakiś czas po tym kontakcie), alergeny pokarmowe (powodujące objawy kataru alergicznego w trakcie kontaktu lub po kontakcie z danym produktem). Warto podkreślić, że intensywność objawów może potęgować m.in. zanieczyszczone powietrze.

Katar alergiczny to nieżyt nosa spowodowany alergenami, np. pyłkami roślinKatar alergiczny a katar przeziębieniowy

Aby odróżnić katar alergiczny od kataru przeziębieniowego – wystarczy zwrócić uwagę na trzy podstawowe cechy nieżytu nosa: rodzaj wydzieliny (gęsta wydzielina śluzowo-ropna może oznaczać katar przeziębieniowy, a ta bardziej wodnista – katar alergiczny), długość czasu, w którym występują objawy (w przypadku kataru przeziębieniowego kichamy najczęściej od kilku do kilkunastu dni, a katar alergiczny może utrzymywać się nieprzerwanie miesiącami, a nawet latami) oraz dodatkowe objawy (katarowi przeziębieniowemu może towarzyszyć ból gardła i kaszel, a katarowi alergicznemu – załzawione i zaczerwienione oczy).

Więcej informacji na temat: alergia katar – tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.