Gdy maluch kicha i kaszle - musimy mu pomóc w zwalczeniu infekcji. Inhalacje to dobry pomysł!
Zdrowie

Kaszel u niemowląt? Inhaluj!

Coraz mniej w moim otoczeniu jest mam, które nie mają w domu nebulizatora. Kaszel u niemowląt i starszych dzieci to najczęściej objaw infekcji górnych dróg oddechowych (rzadziej dolnych). Najszybszym i najskuteczniejszym sposobem walki z chorobą jest podanie leku, który zadziała ekspresowo i miejscowo – a taką właśnie aplikację umożliwiają… inhalacje.

Mucosolvan to jeden z leków, które skutecznie radzą sobie z infekcjami górnych dróg oddechowych i nadają się do podania drogą inhalacjiJaki to kaszel?

Rozpoznanie rodzaju kaszlu bywa trudne, ale już bardziej doświadczone mamy – nie mają z tym większego problemu. Suchy kaszel najczęściej pojawia się jako pierwszy, towarzyszy niegroźnym przeziębieniom i potrafi być mocno uciążliwy. Jest to kaszel nieproduktywny, podrażniający i tak już podrażnione gardło. Kaszel suchy w ciągu kilku dni może po prostu minąć lub przejść w kaszel mokry, tzw. produktywny. Zadaniem kaszlu mokrego jest odkrztuszenie wydzieliny, która zalega w drogach oddechowych. Nie warto więc złościć się na sam kaszel, który jest jednym z mechanizmów obronnych organizmu, nie należy również hamować odruchu kaszlowego (w przypadku kaszlu mokrego!) – warto natomiast rozprawić się z przyczyną, czyli wirusami i ułatwić dziecku oczyszczenie dróg oddechowych.

Inhalacje na kaszel u niemowląt

Dzięki inhalacji skutecznie zaaplikujemy lek nawet w ciągu dwóch minut - dziecko nie będzie protestowaćInhalacje to metoda pozwalająca na skuteczne nawilżenie dróg oddechowych, a co za tym idzie – rozrzedzenie wydzieliny oraz podanie leku, który zapisał dziecku lekarz. Nowoczesne nebulizatory wyposażone są w różne końcówki – bez trudu dopasujemy taką, która będzie pasowała do buzi dziecka oraz jego możliwości. Możliwa jest nawet inhalacja przez specjalną końcówkę w kształcie smoczka. Najpopularniejsze są maseczki obejmujące usta i nos dziecka – dobra maseczka powinna być tak wyprofilowana, by nadmiar zdrowej pary nie wydostawał się górą, w kierunku oczów malucha. Najskuteczniejsza inhalacja to inhalacja przez ustnik – całość pary dostaje się wówczas do dróg oddechowych, czyli dokładnie tam, gdzie powinna się znaleźć, omijając delikatny żołądek dziecka. To najlepszy sposób podania maluchowi leków mukolitycznych.

Nebulizator może posłużyć wszystkim członkom rodziny pod warunkiem zachowania odpowiedniej higieny, regularnego i dokładnego czyszczenia wszystkich elementów. Do inhalacji posłużą nam nie tylko leki, ale również sól fizjologiczna, która ma działa nie odkażające oraz różnego rodzaju zioła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.