jak karmić szczeniaka

Karmienie szczeniaka – co powinien jeść nasz mały przyjaciel?

Niedawno chwaliłam się wam, że mamy nowego członka rodziny. To przesłodki kociak, którego pokochaliśmy od pierwszego wejrzenia. Przy okazji poruszyłam temat żywienia naszego milusińskiego. Dziś będzie co nie co dla miłośników psów. Mimo, że nasz czworonożny przyjaciel zdążył już urosnąć, to jednak wciąż pamiętamy, jak to było, gdy do nas zawitał. Mam wrażenie, że szczeniak jest bardziej wymagający niż małe kocię. Trzeba zadbać o całą paletę gadżetów dla małego stwora – legowisko, kości, zabawki, itd. Niezwykle ważną kwestią jest karmienie szczeniaka. Radzę do tego tematu przygotować się bardzo rzetelnie. Jeśli planujecie zakup pieska, poniższe informacje powinny wam się przydać 🙂

Jak karmić szczeniaka?

Jak karmić szczeniaka – to pytanie zadaje sobie każdy właściciel małego czworonoga. I bardzo dobrze, bo żywienie małego pieska ma gigantyczny wpływ na całe jego późniejsze życie. Poza tym, wypracowanie prawidłowych nawyków w pierwszym okresie karmienia szczeniąt jest kluczowe, zarówno dla ich prawidłowego rozwoju, jak i zrównoważonego wzrostu. Prawidłowe karmienie szczeniaka zapewni mu dobre zdrowie i świetną kondycję.

czym karmić szczeniaka

Regularność ma znaczenie

Jak karmić szczeniaka? Przede wszystkim stosując zasadę mniej, a częściej. Nie może być tak, że całą porcję wrzucicie do miski i po kłopocie. Bo kłopot dopiero się zacznie. Maluch nie podzieli sobie racji żywieniowej na cały dzień, tylko wszystko pochłonie od razu. Chyba nie muszę pisać, jak obciążające będzie to dla jego układu trawiennego? Poza tym, zbyt duże racje żywieniowe to szybka droga do nadwagi i późniejszych problemów ze stawami. To wy musicie dzienną porcję podzielić na 4 posiłki i podawać pupilowi regularnie – najlepiej o stałych porach dnia. Tym sposobem szczeniak przyzwyczai się do mniejszych porcji i pór karmienia. Warto pamiętać, aby każda porcja była tej samej wielkości.

karmienie szczeniaka

Jak to wygląda w praktyce?

Szczeniaki do 3 miesiąca życia karmimy 5 razy dziennie o tych samych porach. Pieski między 3 a 6 miesiącem życia należy karmić 4 razy dziennie. Liczbę porcji po 6 miesiącu uzależniamy od docelowej wielkości zwierzaka. Małe rasy mogą pozostać przy 4 posiłkach dziennie. Duże psy (po ukończeniu 9 miesiąca) możemy karmić 3 razy dziennie, a po ukończeniu roku – 2 razy dziennie.

Czym karmić szczeniaka?

Karmienie szczeniaka powinno być ściśle dostosowane do etapu jego życia. Musimy pamiętać, że mały psiak, który cały czas rośnie potrzebuje dużo białka, tłuszczu, nienasyconych kwasów tłuszczowych, a także witamin i minerałów. Idealnym rozwiązaniem jest gotowa karma – mokra lub sucha. Ta wysokiej jakości, jak np. PURINA PRO PLAN dostarczy niezbędnych składników odżywczych i tym samym zagwarantuje pupilowi zdrowie i dobrą formę. Oferta Purina Pro Plan składa się z karmy dla psów różnej wielkości, będących na różnych etapach życia. Ciekawą propozycją są karmy dla szczeniąt i psów wrażliwych ze specjalnie opracowaną formułą. Jak dla mnie Purina Pro Plan to godne zaufania rozwiązanie żywieniowe, które bardzo ułatwia wychowywanie szczeniaka, a pieskowi zapewnia zdrowie.

purina pro plan
karma dla szczeniąt ras małych (źródło: www.optymalnystart.pl)

 

purina pro plan dla szczeniąt
karma dla szczeniąt o średniej wielkości (źródło: www.optymalnystart.pl)

 

karmienie szczeniaka
karma dla szczeniąt ras dużych (źródło: www.optymalnystart.pl)

Czym nie karmić szczeniaka?

Wiemy już, jak powinno wyglądać karmienie szczeniaka. A czego szczeniakowi nie możemy podawać? Dużym zagrożeniem jest na pewno czekolada. Prawda jest taka, że nasz pupil nie potrafi strawić zawartej w czekoladzie teobrominy, która może spowodować krwotok wewnętrzny, drgawki, a nawet zawał serca. Innym niezdrowym dla pieska produktem jest cebula. Zawarte w niej związki niszczą czerwone krwinki u psa, co może prowadzić do anemii. Niebezpieczne są także winogrona, które mogą prowadzić do zaburzenia czynności nerek, jak również owoce awokado, które mogą prowadzić do gromadzenia się wody w jamie brzusznej, klatce piersiowej i okolicy serca.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.