Jedzenie to czysta przyjemność? Przyjemność - tak, ale czy czysta...? Niekoniecznie
Dzieci

Karmienie niemowląt pod lupą

Gdy nasze dziecko kończy pół roku życia (lub nieco mniej – w przypadku niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym) – czas się zmierzyć z rozszerzaniem diety malucha. Karmienie niemowląt to wyzwanie wymagające od rodziców nie tylko intuicji, ale również rzetelnej wiedzy. Gdzie jej szukać? I jak ułożyć menu niemowlaka, by wszyscy byli zadowoleni? 

Informacje? U źródeł!

Gotowi, by zacząć rozszerzanie diety niemowlaka? Czeka Was mnóstwo pozytywnych emocji!Gdzie zdobyć najbardziej aktualne wytyczne dotyczące żywienia niemowląt? Pierwsze kroki skierujmy do… pediatry. To lekarz, który powinien dysponować odpowiednią wiedzą również w tym zakresie. Możemy także skonsultować się z dietetykiem – żaden specjalista nie będzie przecież wiedział więcej o żywieniu niż ów dietetyk właśnie. Uniwersalną pomocą, dzięki której rozszerzanie diety niemowlaka nie będzie miało przed nami żadnych tajemnic. Dokumentem, który odpowie na większość naszych pytań jest stale aktualizowany Schemat Żywienia Niemowląt i małych dzieci – dostępny w wielu miejscach w internecie.

Internet

W internecie znajdziemy mnóstwo informacji na każdy (dosłownie!) temat. Szukając rzetelnej wiedzy o żywieniu maluchów – zaglądajmy na profesjonalne strony, prowadzone przez specjalistów. Unikajmy forów internetowych jako źródła wiedzy – konkretne informacje giną tam często w zalewie „wydaje mi się” i „moim zdaniem”… Warto również skorzystać z portali prowadzonych przez producentów żywności niemowlęcej – zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na podawanie maluchowi gotowych dań ze słoiczków. Zapoznanie się z ofertą w domowo – internetowym zaciszu pozwoli nam uniknąć zagubienia przed sklepowym regałem zastawionym tysiącem podobnych do siebie produktów. Po pierwszym miesiącu lub dwóch, gdy nasze dziecko oswoi się już z nowymi smakami i konsystencjami posiłków – każdą kolejną nowość będziemy wprowadzać do jadłospisu niemowlaka bez zbędnego stresu.

Jedzenie to przyjemność!

Poznawanie nowych smaków to ekscytujące zajęcie dla maluchaNie zapominajmy o tym, że spożywanie posiłków to nie tylko mechaniczne dostarczanie naszemu organizmowi niezbędnych substancji odżywczych, ale również… po prostu przyjemność. Karmienie niemowląt bywa stresujące, ale zróbmy wszystko, by owego stresu nie przenieść na dziecko – nie zmuszajmy do zjadania określonej ilości, nie liczmy w panice kalorii i gramów, nie ważmy dziecka przed i po posiłku… Dajmy sobie i jemu czas na oswojenie nowego sposobu odżywiania i cieszmy się czasem spędzanym nad… pierwszą marchewką lub kolejnym jabłuszkiem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.