Karmienie piersią to najlepszy sposób żywienia noworodków i niemowląt do ukończenia przez nie 6 miesiąca życa
Zdrowie

Karmienie mieszane, czyli…

Karmienie mieszane to często stosowany sposób żywienia niemowląt po ukończenie przez nie 6 miesięcy życia. Część mam wdraża takie rozwiązanie również wtedy, gdy decyduje się na powrót do obowiązków zawodowych. Co to w ogóle oznacza? Karmienie mieszane to nic innego jak łączenie karmienia piersią z karmieniem mlekiem modyfikowanym. Schemat takiego odżywiania malucha zależy wyłącznie od mamy i jej dziecka, a opcjonalnie również od zaleceń pediatry.

Karmienie mieszane w obrazkach

Najczęściej jednak karmienie piersią odbywa się rano i wieczorem, a także nocą (jeśli jest taka potrzeba), natomiast mleko modyfikowane idzie w przysłowiowy ruch w ciągu dnia (i może być bez problemu podawane przez osoby trzecie, np. nianię, tatę lub babcię malucha).

Karmienie piersią jest najlepszy sposobem na wyłączne karmienie piersią w pierwszy półroczu życia dziecka - zgodnie z rekomendacją WHO

O karmieniu mieszanym mówimy również wówczas, gdy mleko modyfikowane podawane jest po karmieniu piersią, w celu uzupełnienia tego drugiego (na takie rozwiązanie można się zdecydować po wskazaniu przez lekarza).

Karmienie mieszane to karmienie niemowlęcia naprzemiennie - mlekiem matki oraz mlekiem modyfikowanym

Decydując się na wprowadzenie karmienia mieszanego, należy do tej zmiany doprowadzić stopniowo – tak, by dać czas sobie, ale przede wszystkim dziecku na oswojenie nowej sytuacji. Na spokojnie, właśnie tak… 😉

Na przejście z wyłącznego karmienia piersią do karmienia mieszanego trzeba dać sobie i dziecku czas

Podawanie mleka modyfikowanego może się odbywać na kilka różnych sposobów. Najłatwiejszym z nim jest oczywiście butelka, ale niektórzy wybierają również kubki niekapki lub karmienie łyżeczką.

Mleko modyfikowane można podawać dziecku nie tylko butelką, ale również za pomocą np. łyżeczki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.