kamica nerkowa choroba
Zdrowie

Kamica nerkowa – objawy

Kamica nerkowa to jedno z najbardziej bolesnych i dokuczliwych schorzeń. Jest to choroba układu moczowego polegająca na tworzeniu się złogów – piasku i kamieni w nerkach oraz drogach moczowych. Znacznie częściej pojawia się u mężczyzn niż u kobiet, aczkolwiek zawsze mogą występować odstępstwa od reguły. Jednym z nich jest ciąża, gdyż kamica coraz częściej występuje u ciężarnych. Jeśli chodzi o wiek, to najczęściej są to osoby w przedziale 30-50 lat. Kamica nerkowa może powstawać z różnych powodów i być wywołana różnymi czynnikami. Niezależnie jednak od przyczyny choroby, nie można jej lekceważyć. W dzisiejszych czasach istnieje wiele metod skutecznego usuwania kamieni. Można je nie tylko urodzić, ale także rozpuścić lub rozbić. Jakie objawy daje kamica nerkowa?

Typowe objawy kamicy:

Trzeba w tym miejscu podkreślić, że kamica może mieć przebieg bezobjawowy. Wówczas chory dowiaduje się o kamieniach obecnych w układzie moczowym zupełnie przypadkiem, np. podczas badania USG. W pozostałych przypadkach kamica nerkowa daje objawy dość charakterystyczne. Chyba najbardziej rozpoznawalnym symptomem jest ból w okolicy brzucha lub boku promieniujący ku dołowi w kierunku pęcherza, spojenia łonowego, pachwiny lub talerza kości biodrowej. Ból ten jest bardzo silny i ostry. Niektórzy jego natężenie porównują do akcji porodowej. Nierzadko bólowi towarzyszą nieprzyjemne wzdęcia, nudności, a nawet wymioty. Kamica nerkowa objawia się także nieustannym parciem na mocz i częstym oddawaniem bardzo małych ilości moczu. Niektóre osoby uskarżają się na utrudnione oddawanie moczu. Inne objawy kamicy nerkowej to:

– osłabienie

– dreszcze, gorączka

zmiana zabarwienia moczu: krwiomocz

kamica nerkowa gdzie boli

Co robić gdy wystąpią objawy kamicy nerkowej?

Objawy kamicy nerkowej mogą być mniej lub bardziej nasilone. Wszystko zależy od zaawansowania choroby. Nigdy jednak nie mogą być bagatelizowane. Objawy kamicy nerkowej można złagodzić sięgając po leki rozkurczowe i przeciwbólowe. Zawsze jednak należy skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli objawom w postaci bólu i problemów z oddaniem moczu towarzyszy gorączka lub dreszcze. Pomocy lekarza należy również szukać, jeżeli nudności i wymioty są na tyle nasilone, że uniemożliwiają przyjmowanie płynów i pokarmów. Więcej o kamicy nerkowej i towarzyszących jej objawach przeczytasz tutaj: http://www.no-spa.pl/inne-bole-brzucha/kamica-nerkowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.