Dwie kreski na teście ciążowym to początek przygody - kiedy czeka nas poród?

Kalkulator porodu, czyli ciążowa matematyka

Dwie kreski na teście ciążowym to początek niezwykłej przygody zwanej ciążą i macierzyństwem. Po chwilach euforii przychodzi moment refleksji… Zaraz, zaraz, kiedy w ogóle zaszłam w ciążę? Który to tydzień? Kiedy urodzę? I tu z pomocą przychodzi kalkulator porodu, czyli narzędzie internetowe, które obliczy dla nas najbardziej prawdopodobną datę narodzin naszego dziecka. Gotowi na obliczenia i… poród? 

Kalkulator porodu

Poród naturalny to ogromny wysiłek dla kobiecego organizmu, podczas trwającego kilka godzin porodu kobieta może spalić nawet 10 tysięcy kalorii.Kalkulator daty porodu to rozwiązanie pozwalające na szybkie obliczanie daty porodu. Najczęściej wystarczy w odpowiednim okienku wpisać datę ostatniej miesiączki, by po kilku sekundach poznać prawdopodobną datę narodzin dziecka, które właśnie zaczyna rozwijać się w naszej macicy. Bardziej zaawansowane narzędzia mogą opcjonalnie prosić również o podanie średniej długości cyklów i/lub długości trwania fazy lutealnej – te dodatkowe informacje pozwolą na jeszcze dokładniejsze obliczenia. Prawdopodobną datę porodu poda nam również lekarze podczas pierwszej lub drugiej wizyty. Najtrafniejsze obliczenia można przeprowadzić na podstawie wyników badania ultrasonograficznego przeprowadzonego w 8-9 tygodniu ciąży. Średnia długość trwania ciąży to 40 tygodni (liczonych od pierwszego dnia ostatniej miesiączki), a poród może się odbyć między 38 a 42 tygodniem (to granice normy). To tyle jeśli chodzi o matematykę – czas na fizykę.

Odliczanie do porodu

Aktywność w ciąży jest bardzo ważna, pozwala utrzymać organizm w dobrej kondycji fizycznej i psychicznejKalkulator porodu wskazał nam kiedy możemy się spodziewać porodu, ale… czego tak naprawdę się spodziewać? Poród to niesamowite, pełne emocji przeżycie dla kobiety i jej najbliższych, a jednocześnie ogromny fizyczny wysiłek dla kobiecego organizmu. Podczas porodu trwającego kilka godzin możemy spalić nawet… 10 tysięcy kalorii! Dlatego tak ważne jest, by będąc w ciąży znaleźć czas dla siebie – taki, który będziemy mogły poświęcić na przygotowanie naszego ciała na czekające je wyzwanie. Istotna jest dyscyplina, ale również zdrowy rozsądek. Jeśli nie jesteśmy pewne, czy dany rodzaj aktywności fizycznej jest bezpieczny dla kobiety ciężarnej – skonsultujmy się z lekarzem. Oprócz dbania o ogólną siłę i kondycję, pamiętajmy o regularnym ćwiczeniu mięśni Kegla, które przydadzą się zarówno podczas porodu, jak i po nim (może dzięki temu uda nam się uniknąć wysiłkowego nietrzymania moczu, które dotyka część kobiet po przebytych porodach naturalnych). Regularna aktywność fizyczna pozwala również poprawić naszą kondycję psychiczną i zminimalizować napięcie oraz stres związany ze zbliżającą się z każdym dniem datą porodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.