kalendarz pylenia
Zdrowie

Kalendarz alergika

Zatkany nos, łzawiące oczy, świszczący oddech, kaszel, wieczne uczucie zmęczenia – jednym słowem alergia na pyłki. Przypadłość ta potrafi spędzić sen z powiek, jak mało co. Obniża jakość i komfort życia. Zabiera całą radość z wiosny i lata. Bo jak tu się cieszyć, kiedy wszystko wkoło pyli i powoduje, że czujemy się źle? Jeśli masz w domu małego alergika, to tak naprawdę musisz nieźle się napracować, aby choć trochę zmniejszyć dyskomfort. Same leki na alergię to czasami zbyt mało. W sezonie alergicznym, niezwykle przydatny okazuje się być kalendarz alergika, czyli inaczej mówiąc – kalendarz pylenia.

Alergia objawy

Zanim powiemy sobie, co to takiego kalendarz pyleń lub jak kto woli, kalendarz alergika, powiedzmy sobie (tak dla przypomnienia) jakie są typowe objawy alergii na pyłki roślin. Katar alergiczny to pierwsze, z czym kojarzymy tego typu uczulenie. I faktycznie, jest to prawda. Charakterystyczne jest to, że wydzielina z nosa jest bardzo rzadka, wręcz wodnista. Do innych objawów alergii na pyłki zalicza się uporczywe kichanie, przekrwienie i łzawienie oczu, bóle głowy i niekiedy zatok. U niektórych osób alergia daje o sobie znać w postaci nagłych duszności. Większość alergików uskarża się także na zmęczenie, ogólne rozbicie i utratę łaknienia. Uwaga! Objawy alergii pojawiają się w określonych porach roku, na które przypada okres pylenia alergizujących roślin. Mówi się, że ten rodzaj alergii jest stosunkowo łagodny. Trzeba jednak przyznać, że jednocześnie jest bardzo uciążliwy.

katar alergiczny

Sprawdź, co teraz pyli

Dla alergika, w sezonie wiosenno-letnim, nie liczy się to, jaka będzie pogoda, tylko: co teraz pyli. To te informacje są najważniejsze, aby jakoś przetrwać i nie cierpieć zbyt mocno. Pogoda dla alergika bywa mniej lub bardziej przyjazna. Są dni, kiedy alergik może spokojnie wyjść z domu, bez ryzyka pojawienia się dokuczliwych symptomów. A są dni, kiedy alergik musi pozostać w domu, bo stężenie pyłków w powietrzu jest tak duże, że wyjście na zewnątrz mogłoby się niezbyt dobrze skończyć.

kalendarz alergika

Pierwsze stężenie pyłków roślin rozpoczyna się już w połowie lutego, kiedy to zaczyna pylić olcha i leszczyna. W marcu najbardziej czujni powinni być alergicy uczuleni na brzozę i topolę. Kwiecień najbardziej daje się we znaki alergikom uczulonym na brzozę i dąb oraz szczaw i babkę. Cały maj i początek czerwca to okres pylenia trwa i niektórych gatunków grzybów.

Następnie – czerwiec to miesiąc pylenia zarówno trawy, jak i pokrzywy. Pyli też bylica, która apogeum osiąga w lipcu i sierpniu. Najdłuższy okres intensywnego pylenia mają grzyby Cladosporium i Alternaria, które mocno pylą aż do września.

Na ratunek – kalendarz alergika

Kalendarz pyleń to bez wątpienia duże ułatwienie dla alergików. Można wręcz powiedzieć, że wybawienie. Wiedząc, co kiedy pyli, możemy sobie zaplanować aktywności na świeżym powietrzu oraz momenty, kiedy lepiej zostać w domu i przeczekać kryzysową sytuację. Bezpieczne jest wychodzenie z domu wtedy, kiedy stężenie pylenia roślin jest niższe. Zazwyczaj są to wczesne godziny poranne i wieczorne lub czas zaraz po deszczu. 

Kalendarz pyleń – jak wygląda?

Kalendarz pylenia, czyli kalendarz alergika, najczęściej dostępny jest w postaci przejrzystej tabelki lub wykresu. Są tam zaznaczone poszczególne miesiące i rodzaje pyłków, które w tym czasie najbardziej się aktywują. Zazwyczaj za pomocą kilku kolorów oznacza się stopień zagrożenia – od słabego, aż po najbardziej nasilony. Bardzo fajny i czytelny kalendarz pyleń znajdziesz tutaj: http://www.alergia-allegra.pl/kalendarz.html. Warto go sobie wydrukować i powiesić w widocznym miejscu.

Pomoc z aptecznej półki

Kalendarz alergika to jedno. Łatwiej z nim zaplanować wszelkie aktywności. Warto również poszukać pomocy gdzie indziej (sprawdź TU). Dobrym pomysłem jest zajrzenie do apteki i zaopatrzenie się w pomocne środki na alergię. Szczególnie dobrze sprawdzają się leki przeciwhistaminowe nowej generacji, które nie wywołują skutków ubocznych w postaci senności czy trudności z koncentracją. Tego typu preparaty hamują wydzielanie przekaźników stanu zapalnego, co skutkuje ograniczeniem, a następnie eliminacją objawów alergii.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.