ciąża a ryby
Zdrowie

Jedzenie ryb w ciąży – można, czy nie można?

Dietetycy biją na alarm, aby jeść ryby – przynajmniej raz w tygodniu. Ale czy kobieta spodziewająca się dzidziusia również może się nimi zajadać? Oczywiście, że tak. Co więcej – będąc w ciąży nie powinnaś z nich rezygnować, gdyż to właśnie one są źródłem składników, które twoje maleństwo potrzebuje do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Mowa tu przede wszystkim o kwasie foliowym, jodzie, witaminie D, prowitaminie A i kwasie DHA, który gwarantuje prawidłowy rozwój mózgu i siatkówki oka dziecka, zmniejsza ryzyko urodzenia dziecka z niską masą urodzeniową i zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia przedwczesnego porodu. Oczywiście jest pewne „ale”, bo ryba – rybie nierówna, tak więc nie każda będzie odpowiednia dla kobiety w ciąży.

Które ryby można jeść będąc w ciąży?

Jedzenie ryb w ciąży jest wskazane, pod warunkiem, że będą to głównie ryby morskie – pochodzące z otwartych mórz i oceanów. Ideałem są ryby tłuste, gdyż posiadają najwięcej cennych kwasów omega 3. Mowa tu m.in. o łososiu, makreli, sardynkach, dorszu. Wskazane jest również jedzenie śledzi i mintaja.

łosoś w ciąży

Których ryb nie jeść będąc w ciąży?

Jedzenie ryb w ciąży może być szkodliwe, ale tylko wtedy, kiedy wybierzemy niewłaściwą rybę. Ze względu na miejsce życia niektórych ryb, pewne ich gatunki mogą bardziej zaszkodzić przyszłej mamie i dziecku niż pomóc. Zanieczyszczenia wód morskich toksycznymi substancjami mogą się kumulować w mięsie ryb. Wśród gatunków ryb, w których występuje większe ryzyko obecności rtęci i innych szkodliwych substancji, wymienia się tuńczyka, miecznika i halibuta. I to właśnie tych ryb nie powinna jeść przyszła mama. Odradza się też spożywanie dużych, drapieżnych ryb, które odżywiają się małymi rybami i skorupiakami i w ten sposób kumulują zanieczyszczenia, a także ryb słodkowodnych pochodzących z zanieczyszczonych akwenów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.