jedzenie lodów a angina

Czy jedzenie lodów powoduje anginę?

Nie ma nic lepszego w upalne dni niż pyszne i orzeźwiające lody. Bardzo modne w ostatnim czasie są domowe lody, które możemy samodzielnie przygotować z mleka i ulubionych owoców. Są jednak mamy, które nie karmią swoich dzieci lodami w obawie przed anginą. Od lat panuje bowiem przekonanie, że lody jedzone latem powodują u maluchów kłopoty z gardłem. Jak jest naprawdę?

Lody a angina

Angina to zakaźna choroba gardła, która w sposób wyjątkowy upodobała sobie dzieci. Chorobę wywołują bakterie. Zwykle są to paciorkowce lub gronkowce i dwoinki zapalenia płuc. Niekiedy anginę mogą wywołać grzyby lub wirusy. Choroba lubi przenosić się drogą kropelkową. Wystarczy, że osoba, która jest nosicielem anginy będzie kichać lub kaszleć w obecności naszego dziecka i gotowe. Zarazić można się też poprzez dotyk lub dotykanie rzeczy, których wcześniej dotykała osoba chora na anginę. Tym samym, odpowiadam na pytanie i jednocześnie rozwiewam wątpliwości niektórych mam: lody nie są odpowiedzialne za anginę i nie wywołują choroby.

lody a angina
źródło: pixabay

Czy lody mogą hartować gardło dziecka?

Podawanie dziecku lodów uznawane jest przez lekarzy za dobrą praktykę będącą jednocześnie świetną profilaktyką infekcji. Z tym, że lody warto podawać nie tylko latem, ale również wiosną i zimą. W ten sposób gardło malucha skutecznie się zahartuje i będzie lepiej tolerowało zmiany temperatur. Tym samym dziecko będzie chorowało rzadziej. Ale uwaga! Podając dziecku lody warto pilnować, aby maluch od razu ich nie połykał, tylko najpierw rozpuścił w buzi. Dzięki temu mroźny deser nie dotrze bezpośrednio do gardła.

Czy lody leczą anginę?

Na pewno nie raz słyszałyście, że lody pomagają wyleczyć anginę. I faktycznie, gdy dziecko choruje na anginę lody mogą okazać się doskonałym sprzymierzeńcem! Chłodny smakołyk przyniesie ulgę w bólu gardła, a jednocześnie zmniejszy obrzęk i obkurczy naczynia krwionośne. Przy dużym obrzęku gardła zimno ułatwi oddychanie. Nie oznacza to, że lody należy jeść każdego dnia choroby. Najlepiej po nie sięgnąć w najgorszym kryzysie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.