Kiedyś inhalacje wiązały się z koniecznością spędzania długich chwil na parującą miską - dzisiaj mamy wygodne, mobilne nebulizatory
Zdrowie

Inhalacje, czyli cudowny sposób na wiele problemów

Inhalacje to metoda doceniana przez niemal wszystkich rodziców, po którą coraz częściej sięgają również dorośli. Inhalowano od zawsze, ale zanim do naszych domów wkroczyły nowoczesne, mobilne urządzenia zwane nebulizatorami – inhalacje odbywały się nad miską lub garnkiem i pod ręcznikiem lub kocem. Kto ma takie wspomnienie z dzieciństwa, ręka w górę! Ja ze swojego pamiętam i kolor miski, i wzór na ręczniku pod którym spędzałam duszne chwile. Współczesne mamy maluchów mogą inhalator wynająć (za niewielką opłatą) lub kupić taki do domowego użytku. Na jaki sprzęt się zdecydować? Kiedy i co do inhalacji dla dzieci stosować? 

Wybieramy inhalator

Wybierając nebulizator zwróćmy uwagę na ilość i jakość akcesoriów doń dołączonych - być może będzie z niego korzystała cała rodzinaNebulizatory to wygodne urządzenia, za pomocą których możemy podać dziecku (lub sobie!) leki w postaci mgiełki, powstającej w wyniku oddziaływania na płynny medykament sprężonego powietrza. W sprzedaży są zasadniczo dwa rodzaje nebulizatorów: tłokowe i ultradźwiękowe. Najczęściej kupowane i używane są te pierwsze (te drugie mają dużo węższe zastosowanie i wiele przeciwwskazań, np. nie zaleca się ich stosowania u dzieci i niemowląt). Nebulizatory pneumatyczne tłokowe pozwalają na podanie różnego rodzaju leków przeznaczonych do inhalacji – od popularnych mukolityków, przez leki rozszerzające oskrzela, po sterydy. Jeżeli chcemy przy pomocy konkretnego urządzenia przeprowadzać również inhalacje wodą, solanką, czy ziołami – należy przed zakupem upewnić się, czy dany model na to pozwala. Warto również zwrócić uwagę na jakość i ilość dodatkowego wyposażenia – z nebulizatora mogą korzystać najmłodsi, młodsi i starsi, pod warunkiem jednak, że w zestawie znajdują się odpowiednie końcówki: maseczki, ustniki i smoczki. Najistotniejszym parametrem aparatu jest MMAD, czyli wielkość wytwarzanych cząsteczek płynu – im mniejsza jest ich średnica, tym głębiej docierają (np. cząsteczki o średnicy powyżej pięciu mikronów osiadają przede wszystkim w górnych drogach oddechowych, a te o średnicy poniżej trzech mikronów – docierają aż do płuc).

Kiedy stosować inhalacje i czym inhalować?

Inhalacje to dobra metoda na leczenie przede wszystkim infekcji górnych dróg oddechowych, ale również alergii, czy zapalenia zatop przynosowychInhalowanie wskazane jest przede wszystkim przy infekcjach górnych dróg oddechowych, ale również w trakcie leczenia zapalenia zatok, czy różnego rodzaju alergiach. Inhalacji lepiej nie przeprowadzać bezpośredni po posiłku (może skończyć się to wymiotami), ale też nie tuż przed posiłkiem (głodnemu maluchowi może nie starczyć sił i cierpliwości do wytrwania kilku minut inhalacji). Świetnym pomysłem jest inhalowanie dzieci przed snem – taka inhalacja udrożnia drogi oddechowe, rozgrzewa i pozwala szybciej zasnąć oraz efektywnie wypocząć. Co do inhalacji dla dziecka można zastosować? Bez konsultacji z lekarzem możemy podać sól fizjologiczną, która odkaża i nawilża błonę śluzową dróg oddechowych. Przed pierwszym podaniem leków mukolitycznych – najlepiej poradzić się pediatry, który doradzi nam jak lek wybrać oraz szczegółowo wyjaśni zasady dawkowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.