infekcje intymne zapobieganie
Zdrowie

Infekcje intymne – jak im zapobiegać?

Infekcje intymne to temat, który wielu kobietom spędza sen z powiek. Jednocześnie uznaje się, że jest to problem, z którym kobiety najczęściej zgłaszają się do swojego ginekologa. Przyczyny infekcji mogą być różne. Skłonność do zakażeń wzrasta w przypadku niewłaściwej higieny, długotrwałej antybiotykoterapii oraz noszenia mało przewiewnej bielizny. Myślisz, że infekcje intymne w żaden sposób nie odbijają się na twoim zdrowiu? Błąd. Nieleczone infekcje, nawet te z pozoru błahe, mogą wywoływać choroby wewnętrznych narządów płciowych. Mogą prowadzić do zapaleń przydatków, powstawania ropni i zrostów. Powikłaniem nieleczonych zakażeń intymnych może być także niedrożność jajowodów. Jak się objawiają infekcje intymne, a przede wszystkim jak im zapobiegać? O tym poniżej.

Infekcje intymne – charakterystyczne objawy

Na początku pojawia się dokuczliwy świąd lub pieczenie okolic intymnych. Z czasem można zauważyć upławy. Na koniec pojawia się ból – również podczas oddawania moczu i dyskomfort podczas stosunku seksualnego.

infekcje intymne objawy

Jak zapobiegać infekcjom?

Aby uchronić się przed nieprzyjemnymi, a przede wszystkim groźnymi dla zdrowia infekcjami, wcale nie musimy robić nie wiadomo czego. Wystarczy tylko przestrzegać kilku zasad i po problemie.

1. Osobne ręczniki – wiele kobiet popełnia ten sam problem, a mianowicie używa jednego ręcznika do całego ciała. Tymczasem do wycierania miejsc intymnych należy mieć osobny ręcznik. Pamiętaj o tym!

2. Odpowiednie kosmetyki – zwykłe mydła to mówiąc bardzo obrazowo, zbrodnia dla naszych miejsc intymnych. Jeśli chcesz zachować je w zdrowiu i uchronić przed podrażnieniem, zawsze używaj preparatów do higieny intymnej. Żele, czy delikatne pianki mają pH zbliżone do odczynu panującego w pochwie. Często w ich składzie można dodatkowo znaleźć ekstrakty roślin o działaniu odświeżającym lub łagodzącym.

3. Odpowiednia bielizna – kolejna sprawa to właściwa bielizna. Jeśli nie chcesz, żeby chwytały się ciebie infekcje intymne, koniecznie postaw na bieliznę wykonaną z naturalnych, przewiewnych materiałów. Bielizna syntetyczna może i jest ładna, ale jest bardzo niezdrowa. To samo tyczy się stringów. Jeśli je lubisz, noś nie częściej niż raz w tygodniu.

4. Stop dla irygacji – jeszcze do niedawna popularny zabieg uważany był za skuteczny sposób radzenia sobie z dyskomfortem miejsc intymnych. Dziś wiemy, że nie jest korzystny dla zdrowia intymnego. Zamiast pomagać, może jedynie nasilać nieprzyjemne dolegliwości. Zabieg irygacji wypłukuje mikroflorę pochwy i tym samym naraża ją na jeszcze większe niebezpieczeństwo.

5. Tak dla probiotyków – jeśli chcesz utrzymać zdrowie intymne na wysokim poziomie i tym samym trzymać się z daleka od infekcji, zadbaj o suplementację probiotyków ginekologicznych. Zawierają one pałeczki kwasu mlekowego, które chronią przed zakażeniami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.