Infekcja górnych dróg oddechowych może mieć charakter ostry lub przewlekły, przy czym infekcja przewlekła jest najczęściej infekcją wtórną
Zdrowie

Infekcja górnych dróg oddechowych. Co robić?

Infekcja górnych dróg oddechowych to jedna z najczęściej występujących chorób, z którymi zgłaszamy się do lekarza pierwszego kontaktu. Szczyt zachorowań przypada na okres jesienno-zimowy. Zapalenie górnych dróg oddechowych polega na obrzęku i przekrwieniu śluzówki (czyli błony śluzowej) oskrzeli, które wyraźnie się zwężają. Infekcji może towarzyszyć zwiększone wytwarzanie śluzu, który drażni zakończenia nerwowe wyzwalając tym samym odruch kaszlu. Z jaką infekcją mamy do czynienia? Jakie leczenie przedlekarskie możemy zastosować, a kiedy powinniśmy zdecydowanie udać się do pediatry lub internisty?

Zapalenie zapaleniu nierówne

Budowa układu oddechowego, czyli co jest gdzieInfekcja górnych dróg oddechowych może mieć charakter ostry lub przewlekły. W pierwszym przypadku zapalenie mija po kilku dniach, towarzyszy mu najczęściej ogólne złe samopoczucie i gorączka. W drugim – ciągnie się przez dłuższy czas (miesiącami, a nawet latami) i wymaga zdecydowanej interwencji lekarza, bo nie wyleczone może doprowadzić do uszkadzania głębszych warts oskrzeli i płuc). Stanom ostrym towarzyszy najczęściej suchy, nieproduktywny kaszel, który czasem (choć nie zawsze!) przechodzi w kaszel mokry. Przewlekłym infekcjom towarzyszy najczęściej kaszel mokry, a ze względu na rodzaj odkrztuszanej plwociny mamy do czynienia z zapaleniem: śluzowym, śluzowo-ropnym, ropnym lub włóknikowym. Infekcje przewlekłe mają często charakter wtórny i są konsekwencją niewyleczonego ostrego zapalenie górnych dróg oddechowych.

Przyczyny infekcji górnych dróg odechowych

Do najczęstszych przyczyny infekcji należą czynniki zakaźne (wirusowe, rzadziej – bakteryjne), ale również czynniki fizyczne (z nagłą zmianą temperatury otoczenia na czele). Połączenie wirusów z jesienno-zimowymi spadkami temperatur, zimnym wiatrem i deszczem składa się właśnie na szczyt zachorowań przypadający na miesiące od października lub listopada do marca. Infekcje górnych dróg oddechowych mogą również wywołać czynniki chemiczne (np. drażniące błonę śluzową aerozole lub gazy), a także ciała obce, pyły i dym.

Infekcja górnych dróg oddechowych wymaga zwalczania objawów i bacznej obserwacji dziecka, u malucha może szybko przerodzić się w poważniejszą chorobę i objąć płuca bądź uszyLeczenie!

 

W leczeniu przedlekarskim najczęściej sięgamy po syropy wykrztuśne (a przy kaszlu suchy – hamujące odruch kaszlu) oraz przeciwzaplane i przeciwgorączkowe. W leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych zaleca się inhalacje oraz bańki (spokojnie, są już bańki bezogniowe!), a także zażywanie środków wspierających naszą odporność. W ten sposób możemy leczyć się 2-3 dni, ale jeśli po tym czasie nie widzimy wyraźnej poprawy – zgłośmy się do lekarza. Jeżeli podejrzewamy zapalenie górnych dróg oddechowych u naszego dziecka – możemy walczyć z objawami przez 1-2 dni, po których, gdy brak wyraźnej poprawy, należy bezwzględnie skonsultować się z pediatrą. Im młodsze dziecko, tym większe jest ryzyko, ze infekcja oskrzeli przerodzi się w infekcję płuc lub zapalenie uszu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.