Zdrowie

Idealny ginekolog, czyli… jaki?

Ginekolog to lekarz, od którego kobieta wymaga zdecydowanie więcej niż od każdego innego. To specjalista, który musi budzić nasze zaufanie, być dyskretny i taktowny, cierpliwy i otwarty na rozmowę o intymnych problemach swoich pacjentek. Jego doświadczenie i stale aktualizowana wiedza są oczywiście najważniejsze. Nie bez znaczenia jest jednak również gabinet, w którym przyjmuje oraz sprzęt medyczny, którym dysponuje. Jak wybrać ginekologa idealnego? 

Zrób research!

Dobry ginekolog to doświadczony profesjonalista, który potrafi otwarcie rozmawiać o kobiecych problemachPoszukiwania idealnego ginekologa najlepiej zacząć od przepytania bliskich nam kobiet. Szczera rozmowa na temat przebiegu wizyty, komunikatywności lekarza oraz wyposażenia gabinetu pozwoli nam wyrobić sobie wstępną opinię o danym lekarzu i podjąć decyzję o umówieniu się właśnie do niego. Jeśli nie mamy wokół siebie przyjaciółek (np. szukamy ginekologa po przeprowadzce do innego miasta) – można skorzystać z internetu. Przykładowo, wpisując w wyszukiwarkę frazę: ginekolog kielce – znajdziemy kilka bądź kilkanaście stron, z których część będzie swoistymi rankingami lekarzy. Warto z nich skorzystać, bo pozostawione tam opinie innych kobiet z pewnością pozwolą ominąć lekarzy, do których na pewno nie chciałybyśmy trafić.

Czego oczekiwać podczas pierwszej wizyty?

Ładny gabinet to niewątpliwie wartość dodana, dzięki której wizyta przebiegnie w komfortowych warunkachPrzebiegi pierwszej wizyty najprawdopodobniej zadecyduje o tym, czy to właśnie o tym lekarzu powiemy: idealny ginekolog. Lekarz nie powinien spóźnić się na wizytę i powinien mieć dla nas wystarczającą ilość czasu. Bardzo ważny jest wywiad, który powinien zostać przeprowadzony na początku wizyty. Dobry lekarz, oprócz standardowych pytań o naszą medyczną historię, zainteresuje się również naszymi planami na przyszłość, zapyta o wykonywany zawód i sytuację życiową. Jeżeli dawno nie robiłyśmy cytologii – lekarz powinien wykonać ją jako pierwszą, przed badaniem ginekologicznym. Jeżeli gabinet wyposażony jest w sprzęt USG – lekarz może również przeprowadzić przezpochwowe badanie USG. Podczas wizyty ginekolog powinien również zbadać palpacyjnie nasze piersi i dać skierowanie na USG piersi lub mammografię (dla kobiet powyżej 50. roku życia). Nasz komfort podczas wizyty zależy w dużej mierze od dyskrecji i taktu lekarza. Ogromnym plusem będzie gabinet, w którym jest osobna kabina, w której możemy przygotować się do badania. Jeśli dodatkowo do dyspozycji pacjentki jest przepaska na biodra, jednorazowe pantofle i chusteczki do higieny intymnej – z pewnością ocenimy taki gabinet jeszcze lepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.