Idealny balsam do skóry atopowej? Mam go!

Skóra atopowa to skóra szczególnie trudna w codziennej pielęgnacji. Wymaga zdecydowanie więcej uwagi i troski oraz stosowania specjalnych preparatów, które nie zawierają drażniących substancji. Ważny jest każdy aspekt dbania o kondycję skóry: od środków kosmetycznych używanych do jej oczyszczania i nawilżania, przez preparaty łagodzące i lecznicze, aż po środki piorące (należy pamiętać, że resztki proszków zostają m.in na ubraniach, które mają przecież bezpośredni kontakt ze skórą). Jednak podstawowym produktem, bez którego nie sposób wyobrazić sobie pielęgnacji ciała jest balsam do skóry atopowej. Jaki jest ten idealny balsam?  

Czym jest atopowe zapalenie skóry?

 AZS to choroba cywilizacyjna XXI wieku polegająca na nadmiernym reagowaniu skóry na różnego rodzaju bodźceAZS, czyli atopowe zapalenie skóry, zostało uznane za chorobę cywilizacyjną. Cierpi na nią coraz więcej osób. AZS może ujawnić się w każdym wieku i mieć bardzo różny przebieg: od łagodnego z jedynie okresowymi zaostrzeniami, po postać ostrą z nieustającymi problemami skórnymi i towarzyszącymi im: świądem i bolesną suchością. Atopowe zapalenie skóry to pewnego rodzaju niedojrzałość skóry, która nadmiernie reaguje na czynniki zewnętrzne. Skóra atopowa jest nadmiernie sucha, łuszczy się, swędzi i czerwieni (charakterystyczne dla AZS jest rumień), a zmiany mogą nasilać się nie tylko pod wpływem czynników środowiskowych, ale również stresu.

Balsam do skóry atopowej – idealny skład

Właściwa pielęgnacja to najczęściej jedyna forma profilaktyki atopowego zapalenia skóry. Wybór odpowiednich preparatów może nastręczać trudności, bo wybór mydeł, płynów do kąpieli, proszków, kremów i balsamów jest naprawdę spory. Nie dajmy się jednak zwieść opisom sugerującym, że ten właśnie produkt będzie idealny dla naszej Cetaphil Restoraderm to balsam do skóry atopowej, który sprawdza się w codziennej pielęgnacji delikatnej skóry dzieci już od pierwszego dnia ich życiaatopowej skóry! Zawsze dokładnie i wnikliwie sprawdźmy skład kosmetyku.

Czego nie powinien zawierać balsam do skóry atopowej? Przede wszystkim parabenów, emulgatorów oraz wszelkich sztucznych dodatków mających poprawiać konsystencję, kolor lub zapach kosmetyku.

Co powinno znaleźć się w składnie dobrego balsamu? W składzie kremów i balsamów przeznaczonych do pielęgnacji skóry atopowej powinny znaleźć się przede wszystkim: pantenol (czyli witamina B5, która działa ochronnie: kojąca i przeciwzapalnie) i  i gliceryna (odpowiadająca za odpowiednie nawilżenie), prekursor ceramidów (czyli substancje, z których powstaną ceramidy – substancje tłuszczowe spajające komórki naskórka) i niacynamid (czyli witamina B3 odpowiedzialna m.in. za produkcję kolagenu, czyli głównego budulca skóry). Balsam do skóry atopowej z zasady pozbawiony jest dodatkowych substancji zapachowych, może jednak zawierać emolient otrzymany z nasion drzewa masłowego – masło Shea nada kosmetykowi naturalny, delikatny i bardzo przyjemny zapach).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.