
Grypa żołądkowa? Stop!
Wśród wielu chorób, które przechodzimy w ciągu życia – od zwykłych przeziębień, przez zapalenia górnych dróg oddechowych i anginy, po ospy, świnki i różyczki – najgorsza jest… grypa żołądkowa (zwana również jelitową lub po prostu jelitówką)! Potwierdzi to zdecydowana większość ludzi, którzy choć raz zapadli na tę nieprzyjemną infekcję układu pokarmowego.
Przyczyna i skutek
Grypę żołądkową wywołują wirusy z rodzaju rotawirusów, norowirusów i adenowirusów. Objawy grypy jelitowej są najczęściej jednoznaczne i rzadko mylone z jakimiś innymi chorobami. Do najbardziej charakterystycznych symptomów jelitówki zalicza się wodnistą biegunkę, której czasem (nie zawsze!) towarzyszą wymioty. W przebiegu infekcji może występować gorączka, a chorzy skarżą się również na bóle głowy i brzucha, ogólne osłabienie oraz brak apetytu. Jak leczyć grypę? Grypa żołądkowa najczęściej mija sama – tego typu infekcji po prostu się nie leczy. Konieczne jest jednak stałe monitorowanie kondycji chorego, bo jedną z częstych i często groźnych konsekwencji jelitówki jest odwodnienie organizmu.
Łagodzenie objawów
Leczenie grypy jelitowej polega na łagodzeniu jej objawów oraz sięganiu po preparaty, które wspierają organizm w walce z wirusami, uspokajają perystaltykę jelit i przyspieszają wchłanianie wody z jelit oraz optymalizują nawadnianie organizmu. Co warto mieć pod ręką, gdy zaatakuje nas jelitówka? Na przykład Stoperan, to jeden z najpopularniejszych leków pomagających powiedzieć stop wodnistej biegunce. Działa uspokajająco w obrębie jelit, wycisza perystaltykę oraz normalizuje gęstość kału (dzięki zintensyfikowanej absorpcji wody z jelit). Istotnym elementem w walce o powrót do zdrowia jest skuteczne nawadnianie organizmu. W tym celu wypijane płyny (najlepiej niegazowaną wodę) warto uzupełnić preparatami zawierającymi elektrolity, które są odpowiedzialne m.in. za rozprowadzanie wody w organizmie oraz jej wchłanianie.

Zaburzenie neurologiczne u dzieci
Może Ci się spodobać

Czapy, czapki, czapeczki…
14 października 2015
Witaminy dla dzieci w pigułce
10 sierpnia 2017