gorączka u dziecka co robić

Gorączka u dziecka – co robić?

Sezon na wirusy i przeziębienia można uznać za otwarty. Wszyscy wkoło kichają i prychają. Trudno się przed tym ustrzec. A już na pewno bardzo trudno przed tym ustrzec dzieci, które chodzą do przedszkola. O zgrozo! Tam to się dzieje. Ale nie ma co panikować. Zamiast tego lepiej być w pełni przygotowanym na każdą ewentualność. Gorączka u dziecka zdarza się dość często. Maluchy gorączkują nie tylko wtedy, kiedy złapią choróbsko. Czasami potrzeba naprawdę niewiele, aby temperatura przekroczyła swoją normę. Co robić gdy dziecko ma gorączkę? Jak mu pomóc?

Gorączka u dziecka – to znaczy ile stopni?

Zanim powiemy sobie co robić, gdy pojawia się gorączka u dziecka, wyjaśnijmy najpierw, jaką temperaturę można uznać za gorączkę. Temperatura rzędu 37-38 stopni Celsjusza to stan podgorączkowy. Działa on korzystnie, gdyż zwiększa ukrwienie tkanek oraz pobudza do pracy układ odpornościowy. Temperatura powyżej 38 stopni, a więc np. 38,5 to już gorączka, która bardzo osłabia organizm. I taką temperaturę trzeba obniżyć. Co robić, gdy pojawia się gorączka u dziecka?

jak zbić gorączkę u dziecka
źródło: pixabay

Podawaj dziecku dużo płynów

Wysoka temperatura sprawia, że organizm zaczyna tracić cenne elektrolity i wodę, dlatego tak ważne jest podawanie w tym czasie zwiększonej ilości płynów. W przeciwnym razie może dojść do odwodnienia, a taki stan jest uznawany za niebezpieczny dla zdrowia i życia malucha. Co podawać do picia? Dobrze sprawdzi się woda lub niesłodzona herbatka owocowa. Niewskazane są napoje gazowane.

Okłady

Wysoką temperaturę można szybko obniżyć stosując chłodne okłady na czoło. Pomocna jest też kąpiel w temperaturze niższej o dwa stopnie od aktualnej temperatury ciała dziecka. Ale uwaga! Kąpiel wykonujemy dopiero po podaniu leku przeciwgorączkowego, aby uniknąć nieprzyjemnych dreszczy.

Leki przeciwgorączkowe

Na gorączkę u dziecka pomocne są również leki przeciwgorączkowe. Niemowlęta mogą przyjmować preparaty specjalnie dla nich przeznaczone, zawierające odpowiednie dawki paracetamolu. Ten środek zaczyna działać w ciągu 30-60 minut i obniża gorączkę przez blisko 4 godziny. Dzieciom powyżej 3 miesiąca życia, a także kilkulatkom można podać leki z ibuprofenem. Dla niemowlaków najlepsze będą leki w czopku. Z kolei starszym dzieciom można już podać preparat przeciwgorączkowy w postaci syropu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.